Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Çok Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Dua kul ile Allahu Teala arasında bir köprüdür. Dua kulun Allahu Tealadan niyazda bulunması ve hacetini talep etmesi için en etkili yoludur. Bu nedenle insanlar hacetini bildirmek ve yardım istemek için dua ederler. Dua müminin en güçlü silahıdır. Dua sayesinde açılmayan kapı yokturdur. Bu nedenle insanlar bir işe başlamadan, geçim sıkıntısı yaşadıklarında ve başları sıkıştığında hemen duaya başvururlar. Dualar insanları koruyan bir kalkan gibidir. Helal rızık ile rızıklandıran Allahu Tealadan zengin olma duası ile helal rızık istemek, en mantıklı yoldur. Şüphesiz ki Allahu Teala’nın güzel isimlerinden Er Rezzak, El Malikü’l Mülk ve Zül Celal-i Ve’l İkram ismi şeriflerini bolca okumak zengin olmak için ve helal rızıklanmak için oldukça faydalıdır. Unutulmamalıdır ki mülkün gerçek sahibi Allahu Tealadır. O dilerdiğini helal yoldan rızıklandırır. Herşey O’nun elinde ve himayesindedir.

Zengin olma duası yapılırken aşırıya kaçılmadan ve kişi kul olduğunu unutmadan yüksek olmayan bir ses tonu ile sessizce ve için için dua etmelidir. Büyüklük ve ikram sahibi olan Allahu Teala’nın adı yücelerden daha yücedir.

Zenginlik elbette her insan için önemlidir. Hem kendi yaşamını idame ettirebilmesi için, hem de gelecekte çocuklarına ve torunlarına rahat bir yaşam sunabilmesi için gereklidir. Fakat zenginlik her zaman her insan için çokta faydalı olmayabilir. Bu nedenle zenginlik dualarını ve zenginlik Esmalarını okumadan evvel, ilk olarak manevi dünyanızı zenginleştirerek işe başlamanız gerekir. Bu işlemi tamamladığınızda, iradenizi kuvvetlendirdiğinizde zenginlik için dualar ve Esmalar okumaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak az yemek yemelisiniz. Nefis terbiyesinde en önemli koşullardan ilki budur. Nefis terbiye olmadan, zenginlik gelmez. Hatta nefsinizi terbiye edebilmek için belli bir dönem oruç tutabilirsiniz. Orucunuzu bol ve lezzetli yemekler ile açmak yerine, daha mütevazı sofralar kurabilirsiniz. Aynı zamanda sadece yemek ile değil, zararlı alışkanlıklarınızı da terk ederek, nefsinizi güçlendirebilirsiniz. Örneğin kendinizi haramdan uzak durmak gibi kaçınmalarda bulunabilirsiniz.

Az uyuyun. Uyku vücudu hantallaştırır. Dolayısı ile çoğu, yorgunluk hissi verir ve sizleri çalışmaktan alıkoyar. Dinimizde çalışmakta bir ibadettir. Çalışmadan zenginlikte olmaz, başarı da olmaz. Bu nedenle az uyuyarak, sadece vücudunuza gereken kadar dinlenin. Kalan vaktinizde sürekli bir şeyler ile uğraşın. Allah boş duran kulunu sevmez.

Son olarak az konuşun. Az konuşmak önemlidir, zira insanların dilinden çıkan ile gönlünden gelen her zaman bir olmaz. Dolayısıyla çok düşünün, az konuşun. Kendinizi buna zorlayın. Belli bir süre sonra bu alışkanlık haline gelecektir zaten. Yalansız konuşun. Dilinizi yalandan ve başka insanların zararına olacak her türlü kötü kelamdan uzak tutun.
Bunları sağladığınızda zaten yüksek oranda nefsinizi terbiye etmiş olacaksınız. Farkındaysanız Allah’ın zengin kullarının birçoğunun özelliği budur. Az konuşur, az uyur, az yer fakat fazla düşünür, fazla çalışır ve fazla üretir. Bu özellikleri kendinizde barındırdıktan sonra, dilediğiniz duayı edebilirsiniz. Zira siz elinizden gelen çabayı harcamış olacaksınız. Bu aşamadan sonra Allah ile yakınlaşmalı, ibadetlerinizi sıklaştırmalısınız. Bunu yaparken zenginlik için dileklerinizi de sizlerle paylaşacağımız dualar ile taçlandırabilirsiniz.

Zenginlik Duaları

Zenginlik dualarının büyük bir kısmının içerisinde Esma’ül Hüsnalar bulunmaktadır. Allah’ın isimleri son derece faziletli ve mucizevi isimlerdir. Bu 99 ismin her birinin kendisine has fakat fazlaca sıkıntıyı savacak özellikleri bulunur. Bu nedenle yalnızca zenginlik amacı ile sizlere vereceğimiz Esmaları değil, tüm Esmaları bilmeli ve günlük hayatınızda da kullanmalısınız. İlk olarak sizlere zenginlik için okunacak bazı duaları anlatacağız.

“Bismillahirrahmânirrahîm. İnnâ a’taynâkel kevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel’ebter”
Bir hafta süresince, her gün 1000 defa yukarıda da yazdığımız Kevser Suresini okursanız, Allahu Teala rızık kapılarınızı açar ve zenginleşmeye başlarsınız.

“Kâle rabbigfir lî veheb lî mulken lâ yenbagî li ehadin min ba’dî, inneke entel vehhâb”
Bu dua önemli bir zenginlik duasıdır. Zira Hz. Süleyman tarafından okunmuş bir zenginlik duasıdır. Bu duanın 12 defa okunması gerekmektedir. Belli bir günü yoktur yani dilediğiniz süre boyunca günde 12 defa bu duayı okuyabilirsiniz. Bu duayı okuyan kişi Rabbimizden mal, mülk istemiş olur ve sebepsiz yere zenginleşmeye başlar.

Bir hafta boyunca sürekli olarak yapılması gereken bir tertip ile de zenginleşmeye başlayabilirsiniz. Bu tertip kısa ama öz, kolay ama etkili bir tertiptir. Bu nedenle dikkatle ve belirtildiği şekilde yapılmasında fayda görüyoruz.
7 gün boyunca günde 3 defa Elhamdülillah dedikten sonra, 7 defa “Allahümme salli ala seyidina muhammedin ve ala ali seyidina muhammed.” Demeli yani Salavat-ı Şerife getirmelisiniz. Ardından günde yine 7 defa besmelenizi çekerek,

Şeklinde duanızı tamamlamalısınız.

Bu duayı hakkı ile yerine getiren kimselerin, Allahu Teala rızık kapılarını bir anda açar ve kişi aniden zenginleşmeye başlar.

Zenginlik için Esmaül Hüsna
Zenginliği sağlayabilmek için yapılabilecek bir diğer şey de, Allah’ın o hikmetli, o kudretli isimlerini zikretmektir. Allah’ın isimleri gerçekten de birden fazla dilek için zikredilebilecek, birden fazla istek için el açılacak şekildedir. Fakat özellikle zenginliği sağlayabilmek için edilebilecek esmalar da bulunmaktadır. Bu esmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

“Ya Ğaniyyu Ya Muğni” esması namaz sonrasında 1000 kere zikredilirse, fakirlik o eve uğramaz.
“Ya Rahim” esması, namaz sonrasında 279 kere okunursa, Rabbimiz o kimseye bolca rızık verir.
“Ya Zel Celali Vel İkram” esmaları düzenli bir şekilde, kalbinizden geçtiği kadar okunursa, Rabbimiz rızık kapılarınızı açar ve zenginleşirsiniz.
“Ya Rezzaku Ya Mukit” esmaları da yine namazdan sonra zikredildiğinde zenginleşmeye kaynaklık eder.
“Ya Atufu Ya Vehhab” esmaları da zenginlik niyeti ile zikredilebilir.
“Yâ İlâhel Alihetir-refiy-ı Celâlüh” esması namaz sonrasında günde 20 defa okunursa, Rabbimiz rızık kapılarını açar ve zenginlik gelir.
“Ya Latifu Ya Kerim” esması, “Bismillahi Latif” şeklinde her gün 9 defa okunursa, kişinin rızkı bol olur, kazancı bereketli olur.
Bu Esmaların sayısı daha da arttırılabilir. Zira zenginlik ve bol rızık amacı ile okunan duaların çoğunda bu isimler geçmektedir. Esma zikretmenin en önemli yanı, bunu sürekliliğe bindirmek, dilimizi buna alıştırmak ve zikretmeyi adet haline getirmektir.

Kendinizi manevi anlamda terbiye ettikten sonra, bu duaları ve bu Esmaları okuyarak, hayalini kurduğunuz o zenginliğe ulaşabilir, kısa süre içerisinde mal ve mülk sahibi olabilirsiniz. Yeter ki, ibadetten uzaklaşmayın, iradenize ve ahlaki değerlerimize sahip çıkın. Abdest ile gezmeyi, dua ile konuşmayı, her zaman güzel düşünmeyi kendinize adet edinin.

Zengin Olma Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Buyuruyor ki:
” Allahu Teala’nın Esmaül Hüsnaları olan güzel ismi şeriflerinden Zül Celal-i Ve’l İkram ismini bolca okuyun.” Bütün ikram ve azamet Allahu Teala’ya aittir. Bütün ikramlar da iyiliklerde ancak Allahu Teala’dan gelmektedir. Bu nedenle Allahu Teala’nın kullarına ikramı sınırsızdır.

Bu ismi şerifi günde 100 kere okuyan bol rızıklanarak ve helal kazanç elde ederek zengin olur. Aynı zamanda bu ismi şeriften önce iki rekat namaz kılıp daha sonra Allahu Teala’nın ismi şerifi okunması daha hayırlıdır.

El Malikü’l Mülk: Bütün Mülkün gerçek sahibi, kainatın ezeli ve ebedi sahibi demektir. Yüce Allahu Teala mülkün hem gerçek sahibi hem de hükümdarıdır. Bu nedenle mülk ancak Allahu Teala’dan istenir. İnsanlar mülkün ancak geçici sahibidirler. Dönüş ancak Allahu Teala’yadır. Bu nedenle kullar Allahu Tealadan rızık isterken aşırıya kaçmadan yüksek olmayan bir ses tonu ile yalvara yalvara ve için için dua etmelidir. Böylelikle dua’nın Arş-ı Alaya yükselmesi temenni edilir. Dua yalnızca Allahu Teala’ya edilir.
Zengin olmak için yapılan dulardan biri de Ali İmran Suresi 26. ayeti kerimeyi gece uyumadan önce zengin olma duası için niyet edilerek okumaktır.
” De ki; Mülkün gerçek sahibi olan Allahım! (Celle Celaluhu) Sen mülkü dilediğine verirsin ve Sen mülkü Dilediğinden de geri alırsın.”

Er Rezzak: Yaratılmış olanlara rızıklarını ihsan eden, onların faydalanacakları şeyleri ihsan eden demektir. Allahu Teala’nın bu ismi şerifini beş gün boyunca art arda 315 kere zikreden ve zengin olma duası eden kişinin maddi istediği Allahu Teala’nın izni ve kudreti ile yerine gelir. Helal yoldan rızıklanarak evine be iş yerine bereket düşer. Aynı zamanda bu duayı okuyan kişi evine ve iş yerine karınca duasını da okuyup duvara asması oldukça faydalıdır.