Yola Çıkarken Okunacak Dualar

Yola Çıkarken Okunacak Dualar : Öncelikle dualar kazalardan, belalardan yolcuyu korur. Yolculuk dualarını yola çıkacak olan kişiler de yapabilir, yolcunun geride bıraktığı, arkada kalanlar da yapabilir. Yolculuğa çıkacak olan kişiler gidecekleri yere sağ salim varabilmek için yine Allah’tan yardım dilemeleri güzel bir davranış olacaktır.

Yolculuğa çıkarken okunacak dua : Peygamber Efendimiz (SAV) yolculuğa çıkarken şöyle dua ederdi; Yüce Rabbim, yolculuğun meşakkatinden, döndükten sonra kötü şeylerle karşı karşıya kalmaktan, gördüğüm şeylerden geri kalmaktan ve mazlumların bedduasını almaktan sana sığınırım.

Peygamber Efendimi Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyurdu: ”Her kim evden çıkmadan önce, Ayete’l-Kürsi duasını okursa, dönene kadar istemediği için kendisine hiçbir şey isabet etmez.”

Peygamber Efendimi Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyurdu: ”Herhangi bir sefere çıkıldığı zaman arkadaşların içerisinde hali en güzel ve azığı en bol olan kimse olmak ister misin Ey Cubeyr? Öyle ise şu beş sure okunur; Kafirun Suresi, Nasr Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi. Her sure okunmaya başlamadan önce besmele çek ve en sonunda yine besmele ile bitir.” Hz. Cubeyr (rad) şöyle buyurdu: ”Bu sureleri okuduğu yolculuklarda, arkadaşlarım arasında farklı bir değerim oldu ve rızkım bol oldu.”

Yolculuğa çıkmadan evvel bu dua okunur ve yolculuğa çıkılır. ”Rabbim, Ben Sana yöneldim, sığındım. Yüce Allah’ım benim önemli olan ve önemli olmayan her işimde bana yardım eyle. Yüce Allah’ım, beni takva ile rızıklandır, günahlarımı affeyle, beni her yerde her zaman doğru olana yönelt.”

”O Allah ki, her türlü noksanlardan münezzeh olandır, bunu bizim hizmetimiz için verdi, yoksa bizim gücümüz buna yetmezdi.

 

Muhakkak olan şu ki, sonunda Rabbimize döneceğiz. Rabbim bu çıkacağımız yolculuğumuzda Senden iyilik, güzellik, takva ve işlerimizde rızanı dileniyoruz. Yüce Allah’ım bu yolculuğu bize kolaylaştır, uzaklıkları yakınlaştır, Rabbim yolculuğumuzda bizi koruyan, ailemizi de gözeten Sensin. Yüce Allah’ım, yolculuğun vereceği sıkıntılardan, üzücü olacak hallerinden, malımız ve ailemiz hakkında kötü olan akıbetten yine Sana sığınırım.”

”Yolculuğa çıkacağımız bu geminin yüzmesi de, durması da Yüceler yücesi Allah’ın adı ile olur. Muhakkak ki Rabbim, çokça affeden, bağışlayan ve çokça merhamet edendir.”

”Ey Rabbim! Beni mübarek olan bir mekanda konaklandır. Şüphesiz ki Sen konaklandıranların en hayırlı olanısın.”

”Dininizi, size emanet olarak bıraktığım şeyleri ve yapmış olduklarınızın sonuçlarını Yüce Rabbime emanet ediyorum.”

”Dinini, emanetini ve işlerinin sonunu Yüceler Yücesi olan Rabbimin korumasına, himayesine bırakıyorum. sana da esenlikler isterim.”

İmamı Rabbani Hazretleri Mektubat adlı eserinde, yolculuk esnasında 11 adet Kureyş Suresi okumanın gelecek olan her türlü beladan koruyacağını söylemiştir.

Havle binti Hakim (rad) dedi ki: Ben Rasullullah (SAV) şöyle buyurduğunu işittim: ”Kim bir yere inip konaklar da, bu sözleri söyler ise, o konak yerinden göç edene kadar ona hiçbir şey zarar veremez.” ”Yaratmış olduklarının şerrinden, Yüce Allah’ın eksiksiz olan kelimelerine sığınırım.”

YOLA ÇIKMAK ÜZERE BİNEĞİNE BİNERKEN OKUNACAK DUA

974. İbni Ömer radıyallahu anhumâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yolculuğa çıkarken hayvanı üzerine binip iyice yerleşince üç kere tekbir getirir sonra da şöyle dua ederdi:
“Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz. “
Ey Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz.
Ey Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağını yakın et!
Ey Allahım! Seferde yardımcı, geride çoluk çoçuğu koruyucu sensin.
Ey Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten sana sığınırım. “
Râvi diyor ki, Hz. Peygamber yolculuktan döndüğünde de aynı sözleri söyler ve onlara şu cümleleri de eklerdi:
“Biz yolculuktan dönen, tövbe eden, kulluk yapan ve Rabbimiz’e hamd eden kişileriz. “
Müslim, Hac 425. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Cihad 72; Tirmizî, Daavât 45-46

975. Abdullah İbni Sercis radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yolculuğa çıkarken, “Yolculuğun güçlüklerinden, üzücü manzaralarla karşılaşmaktan, iyiyken kötü olmaktan, mazlumun bedduasından ve dönüşte mal ve çoluk çoçuğu kötü hallerde bulmaktan Allah’a sığınır”dı.
Müslim, Hac 426. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 41; Nesâî, İsti’âze 41-42; İbni Mâce, Dua 30

976. Ali İbni Rebîa şöyle dedi:
Ali İbni Ebû Tâlib’i gördüm, binsin diye hayvanını getirdikleri zaman ayağını üzengiye koyunca ‘Bismillah’ dedi. Hayvanın üzerine yerleşip doğrulunca; ‘Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz, yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz’ dedi. Üç defa ‘el-Hamdülillah’, üç defa ‘Allahu ekber’ dedi. Sonra da ‘Ey Rabbim, seni tesbih ederim. Ben kendime zulmettim, beni bağışla. Çünkü senden başka günahı bağışlayacak kimse yoktur’ âyetini okudu ve güldü.
Bunun üzerine,
– Ey mü’minlerin emiri! Niçin güldün? dediler. O da şu cevabı verdi:
– Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in, benim yaptığım gibi yaptığını ve benim güldüğüm gibi güldüğünü görmüş ve ‘Niçin güldün ey Allah’ın Resülü?’ diye sormuştum.
– “Yüce Rabbin, benden başka günahları bağışlayacak bir kimsenin olmadığını bilerek, günahlarımı bağışla! diye dua eden kulundan hoşnut olur, ” buyurmuştu.

Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) sefere çıkarken 3 kere tekbir getirir ve şu duaları eder:

اللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فِي السَّفَرِ ، وَالْخَلِيفَةُ فِي الأَهْلِ
اللَّهُمَّ اصْحَبْنَا فِي سَفَرِنَا , وَاخْلُفْنَا فِي أَهْلِنَا
اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ , وَكَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ , وَمِنَ الْحَوْرِ بَعْدَ الْكَوْنِ , وَدَعْوَةِ الْمَظْلُومِ , وَسُوءِ الْمَنْظَرِ فِي الأَهْلِ وَالْمَالِ
Manası:

Allah’ım! Seferde dost Sen’sin, ailemde güvendiğim Sen’sin.

Allah’ım, bu seferimizde bizimle beraber ol ve aramızda ehlimizi koru.

Allah’ım! Ben yolculuğun zorluklarından, davranış ve dönüşümlerin kötü görünümünden sana sığınırım. Allah’ım! Zorluklardan sonra eksiklerden ve mazlumun duasından ve dönüşümünde ehlimde ve malımda hoşa gitmeyen şeyi görmekten sana sığınırım.” [1]

Bir başka dua:

«سبْحانَ الذي سخَّرَ لَنَا هذا وما كنَّا له مُقرنينَ، وَإِنَّا إِلى ربِّنَا لمُنقَلِبُونَ .
اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ في سَفَرِنَا هذا البرَّ والتَّقوى ، ومِنَ العَمَلِ ما تَرْضى .
اللَّهُمَّ هَوِّنْ علَيْنا سفَرَنَا هذا وَاطْوِ عنَّا بُعْدَهُ ، اللَّهُمَّ أَنتَ الصَّاحِبُ في السَّفَرِ ، وَالخَلِيفَةُ في الأهْلِ.
اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وعْثَاءِ السَّفَرِ ، وكآبةِ المنظَرِ ، وَسُوءِ المنْقلَبِ في المالِ والأهلِ وَالوَلدِ
Manası:

Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz. ”

Ey Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz.

Ey Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağını yakın et!

Ey Allahım! Seferde yardımcı, geride çoluk çoçuğu koruyucu sensin.

Ey Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten sana sığınırım. ” [2]

Geride kalanlara yönelik Efendimiz’in duası:

أَسـْـتـَوْدِعُ اللهَ دِينَكُمْ وَأَمَانَتَكُمْ وَخَوَاتِيــمَ اَعْمـَـالَكُمْ وَأَقـْرَأُ عَلَيـْـكُمَ السَّـلاَمَ
“Dinimizi, emanetlerinizi ve amellerinizin sonunu Allah’a ısmarlıyorum. Ve sizleri selamlıyorum” [3]

Dipnotlar:

[1] Tirmizi, Daavât 3435, Müslim, Hac 1343, Nesai, İstiaze 8/272.

[2] Müslim, Hac 425. Ebû Dâvûd, Cihad 72; Tirmizî, Daavât 45–46.

[3]Bkz. Ebu Davud, Cihad: 74.