Vesveseden Kurtulmak İçin Dua

Vesveseden Kurtulmak İçin Dua, vesvese insanların takıntıları, kuruntuları ve şüphesi ile düştüğü durumdur. Vesveseden kurtulmak için ve Cenabı Hakka sığınmak için okunması gerekli olan dualar bulunmaktadır. Vesvese özellikle insan ne kadar fazla önemser ise, o derece büyür, eğer çok fazla önem göstermezsen kendiliğinden küçülür. Vesveseden korkmazsan kendiliğinden çabukça söner, ama korkarsan o kadar çok büyür ve ağırlaşır ki, insanı hasta edecek dereceye gelebilmektedir. Vesvesenin mahiyetini bilmezseniz içinize yerleşerek büyür, ancak tanırsanız ve bilirseniz vesvese insanın içine düştüğü gibi terk eder. Cenabı Mevlam vesveseyi insanların nefsinin ve şeytanın kullanımına vermiştir. Bunu da Kuranı Kerimdeki ayetler ile surelerden anlıyoruz. Kuranı Kerimde Cenabı Hak vesvese için şöyle buyurmuştur. “Andolsun ki, insanları yarattık ve onlara nefsinin hangi vesveseyi verdiğini biliyoruz, çünkü bizler insanın kendi şah damarından bile daha yakınız” bu ayeti kerimede insanların nefsinden ortaya çıkan vesveseye dikkat çekilmiştir. ” şeytan ise, Adem (a.s) vesvese vermiştir, bu ayetlerde şeytanın insanlara vermiş olduğu vesveselerden bahsedilmektedir.

Vesvese İnsanı Nasıl Etkiler? Kendi nefsinin vermiş olduğu vesvese insanların kendi duyguları ile alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü insanın kendi nefsi hatıraları ve kendi kendine söylemiş olduğu sözleri hatırlayarak karalar bağlamasına yol açmaktadır. Şeytanın vermiş olduğu vesvese de ise, insanın kendi nefsinin vermiş olduğu vesveseden daha da gizlidir. Aslında insanların kendi nefisleri şeytandan daha çok kendilerine düşman olmaktadır.

Vesveseden kurtulmak için okunacak dualar Özellikle insanın kendi nefsinin ve şeytanın vermiş olduğu vesvese insanları Hak yolundan ayırmaya çalışmaktadır. Vesvese kişinin aklını çeler, iradesini ve azmini kırarak Salih olan amellerden vazgeçirmeye, hatta kişiyi kaprise düşürerek sefil olmasını isterler. Vesvese insanlarda ilk olarak kalplerinde etki göstermektedir. Daha sonra bütün vücuttaki organlara yayılmaktadır. Çünkü kalp tarafından onay görmüş olan vesveseler her zaman tecelli eder. Kalpte kabul olmayanlar ise, sadece hayal ürününden başka bir şey değildir. İnsanların vesveseden korkmaları için hiç bir sebep yoktur. Hatta kişideki iman gücünün olduğunun göstergesidir ve şeytanın insanın boş kalbi ile uğraşmasıdır. Bunun için insanlardan vesveseden ve şeytanın şerrinden Cenabı Hakka sığınmalıdır.

Vesveseden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Hasbiyallahu la ilahe illahu aleyke tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.
Anlamı, Ben Allah’a güvendim ve o bana yeter. Çünkü ondan başka hiç bir ilah yoktur. Allah’a bağlanarak işimi bıraktım ve arşın tek Rabbidir. İçinize vesvese düştüğü zaman bu zikri söylemek daha hayırlı olacaktır.
Ya Allah ür rakip ül hafiz ür rahim. Ya Allah ül hayy ül halim ül azim ür rauf ül kerim. Ya Allah ül hayy ül kayyüm ül kaimü ala külli nefsin bima kesebet. hul beyni ve beyne adüvvin. Bu duayı vesveseden kurtulmak için her gün mutlaka okumalısınız.

1-) Vesveseden ve şeytani hislerden kurtulmak için Namazda her gün 10 kere
“Eûzübillâhimineşşeytânirracim”
deyip sol tarafa hafifçe tükürdükten sonra, aşağıdaki dua okunur.
” Âmennâ billâhi ve biresûlihi ve hasbiyellâhu velâ ilâhe illelâhu, elevvelü el âhiru vezzâhiru vel bâtınu vehüve bikülli şey’in alîm, velâ havle velâ kuvvete illâ billâhilaliyyil azîm.”

2-) Günde sabah ve akşam olmak üzere 7 şer kere ” Ayete’l-Kürsi “ okumaya devam edilirse şifa olur.

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Bismillahirrahmanirrahim
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

3-) İnşirah suresini ” Elem Neşrahleke “ günde 3 kere okuduktan sonra avucuna üfleyerek göğsüne sürdükten sonra
” Uhruc yâ adüvvellah “
dendiğinde, vesveseden ve evhamdan kurtulup ferahlığa kavuşulur.
İnşirah suresi
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ ١)
وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَ ٢
الَّذِي أَنْقَضَ ظَهْرَكَ ٣
وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ ٤
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ٥
إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ٦
فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ ٧
وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ ٨

Bismillahirrahmanirrahim
1. Elem neşrah leke sadrek
2. Ve vada’na ‘anke vizreke
3. Elleziy enkada zahreke
4. Ve refa’na leke zikreke
5. Feinne me’al’usri yüsren
6. İnne me’al’usri yüsren
7. Feiza ferağte fensab
8. Ve ila rabbike ferğab

4-) İhlas suresi ile Felak ve Nas sureleri suya okunup bu okunmuş su içilir, veya bu sureler sabah-akşam okumaya devam edilirse vesveseden kurtulunur.
a-) İhlas suresi
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١
اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿٣
وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

b-) Felak suresi
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ ﴿١
مِن شَرِّ مَا خَلَقَ ﴿٢
وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ ﴿٣
وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ ﴿٤
وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ ﴿٥

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul e’ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

c-) Nas suresi

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ﴿١
مَلِكِ النَّاسِ ﴿٢
إِلَهِ النَّاسِ ﴿٣
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ﴿٤
الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ ﴿٥
مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ ﴿٦

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul e’ûzü birabbinnâs
2- Melikinnâs
3- İlâhinnâs
4- Min şerrilvesvâsilhannâs
5- Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
6- Minelcinneti vennâs

5-) Günde 170 kere ” Ya Kuddüs “ ism-i şerifi okunmaya devam edildiğinde, vesveseden kurtulunur.

6-) Vesvese rahatsızlığından kurtulmak için aşağıdaki dua okunur.
” Yâ Allâhul hayyül kayyûmül kâimü alâ külli nefsin bimâ kesebet hulle beynî ve beyne adüvvî “

7-) Her sabah
” Bismillâhi, Allâhümme eûzü bike min hemezâtişşeyatîni ve eûzü bike Rabbi en yahdurûn ”
okunmaya devam edildiğinde, kısa zamanda vesveseden eser kalmaz.

– Vesvese geldiğinde sağ elinin şehâdet parmağını kaldır, sol uyluğuna vur, “Bismillâh” de. Râmûzü’l-ehâdîs

– Bir hadîs-i şerîfde, “Şeytân, kalbe vesvese verir. Allâh’ın ismi zikr edilince, kaçar. zikr edilmezse vesveselerine devâm eder” buyuruldu. Vesvese, dü’â ve zikr ile azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allâhü te’âlâyı anmalı, istigfâr, salevât ve dü’â okuyarak şeytânı uzaklaşdırmaya çalışmalı.

Şeytânın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu dü’âyı da okumak iyidir:

يَا اللهُ الرَّقِيبُ الْحَفِيظُ الرَّحِيمُ، يَا اللهُ الْحَيُّ الْحَلِيمُ الْعَظِيمُ الرَّؤُوفُ الْكَرِيمُ، يَا اللهُ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الْقَائِمُ عَلَى كُلِّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ حُلْ بَيْنِي وَ بَيْنَ عَدُوِّى
“Yâ Ellâhü’r-Rakîbü’l-Hafîzü’r-Rahîm. Yâ Ellâhü’l-Heyyü’l-Halîmül ’Azîmü’r-Raûfü’l-Kerîm. Yâ Ellâhü’l-Heyyü’l-Gayyûmü’l-gâimü ‘alâ külli nefsin bimâ kesebet, hul beynî ve beyne adüvvî.”

– Kur’ân-ı kerîm okumak, e’ûzü Besmele çekmek vesveseyi izâle eder.
– Vesvese gelince ezân okumak da vesveseyi giderir.

Bir hadîs-i şerîfde buyruldu ki :
” Şeytân, ezân okunduğu zaman dönüp kaçar.” Müslim

– Şeytân, “seni kim yarattı” diye vesvese verir. O kişi “Allâh yaratdı ” derse, ” Onu kim yarattı ” diye vesvese verir. Böyle vesvese gelince, ” Ben Allâh ve Rasûlüne îmân etdim ” desin. Bühârî

VESVESEDEN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Vesvese şeytanın bizlerle uğraştığını gösteren bir durumdur. Genelde insanlar vesveseden korkar çünkü şeytanın onunla uğraştığını bilir. Şeytana uymaktan korkar. Çünkü vesvese hiç durmadan kulağınıza bir şeyler fısıldayan şeytanın işidir. Lakin şunu unutmamak gerekir eğer ki Allah’a olan imanınız tamsa ve kuran-ı kerime göre yaşıyorsanız şeytan vesvesede bulunur. Şeytan dinden çıkmış iman etmeyen birilerini günah için zorlamaz yani vesvesede bulunmaz. Şeytan sadece iman eden, Allah’a inanan, kuran- kerimin emrettiği gibi yaşayan insanlarla uğraşır ve onların kalbinin vesveseye verir. İman gücünüzü deneyen şeytan hiç usanmadan kulağınıza fısıldar. Herhangi bir günah işlemeniz için sizi yoldan düşürmeye çalışır. Siz şeytana uyup vesveseye kulak verirseniz günah işlersiniz ve şeytan kazandığı galibiyet ile mutlu olur. Lakin imanınız güçlüyse, Allah’a olan inancınız tam ise şeytanın vesvesesi sizi etkilemez. Hatta hemen şeytanı susturabilirsiniz.. Peki şeytan vesvesesini ortadan kaldırmak için neler yapılmalı, hangi tedbirler alınmalı, şeytanı kahretmek vesvesesini susturmak için nasıl davranılmalı? İşte soruların cevabı…

Şeytan Vesvesesinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler?

Şeytan, Allah’ın adını duymaktan nefret eder. Bu yüzden Allah’ın isimleri vesveseyi sonlandırır. Mesela kalbinize vesvese mi düştü, hemen Allah’ı zikredin ve göreceksiniz ki şeytan susmuş hatta sizden uzaklaşmaya başlamış. Bunun gibi bir çok davranış şeytanın sizden uzaklaşmasını sağlar. Siz de şeytanın sizden uzaklaşmasını istiyorsanız aşağıda ki tavsiyeleri dikkate alın..

*Başladığınız herhangi bir işe besmele çekerek başlayın ve şeytanı besmele ile vurun. Şeytanın en sevmediği sözlerden biri de besmeledir. Çünkü besmele getiren bir insanın kalbi hemen yumuşar (besmele içten, yürekten gelerek söylenmişse). Şeytan sizi bir kötülük veya bir günah için dürtüyorsa ve sizi hala ele geçirmediyse besmele çekin. Şeytanı kendinizden uzaklaştırın..

*İbadetlerinizi gerçekleştirirken bunu çok içten ve samimi bir şekilde yapın. Şeytan ibadetin gücünü geçemez. Hatta ibadetine düşkün insanları dinden düşürmek şeytanı oldukça zorlar. Şeytanın en nefret ettiği kişiler bu insanlardır. Dinine düşkün, sürekli Allah’ı zikreden, ibadetlerini asla kaçırmayan ve can-ı gönülde inanıp ibadet eden kişilerdir. Siz de şeytan vesvesesinden kurtulmak istiyorsanız namazınızı vaktinde ve huşu ile kılın. Elbette ki şeytan sizi bırakmaz hep bir adım arkanızda olur lakin sizin inatçı tavrınız şeytanını sizinle uğraşmasını keser.

*Sürekli kuran-ı kerim okumanız hem Allah’ı unutmamak adına hem de şeytandan uzaklaşmak adına oldukça önemlidir. Kuran okunduğunda kalp yumuşar ve yaptığınız kötülüklerden işlediğiniz günahlardan pişman olursunuz. İşte o esnada size tövbe kapısı açılır. Tövbe eder Allah’a sığınırsanız şeytan kaybettiğini anlar ve sizinle uğraşmanın yersiz olduğunu anlar .Lakin şeytan birinci dakika peşinizi bıraksa ikinci dakika sizi yoldan düşürmek için çabalar. siz şeytanın oyununa gelmemek için kuran-ı kerime sıkı sıkı sarılmalı ve devamlı tövbe etmelisiniz. Kuran okurken de çok içten olmalı, sabırla okumalısınız. Böylelikle Allah sizi koruyacaktır.

Şeytan, daha önce Allah’ın yarattığı meleklerden biriydi. Ancak kibri yüzünden dünyaya gönderildi. Allah’ isyan eden şeytan, yaratılan bütün insanları dinden düşüreceğini ve günahkar varlıklar yapacağına dair söz söylemiştir. Allah’ın yarattığı bütün insanları kendisinden aşağı gören şeytan bu yüzden insanlarla uğraşmakta ve günah işlenmesi için çabalamaktadır. Günümüze baktığımızda moda olsun, çevre olsun hemen hemen her insan şeytana az çok uymaktadır. Bu da şeytanın zafer yolunda baya ilerlemiş olduğunu gösteriyor. Şeytanın bu davranışına karşın bizler Allah’a sımsıkı tutunmalı ve oyuna gelmemeliyiz. Unutmayalım ki dünya bir oyundan ibaret ve oyunun kazananı ahir zamanda belli olacak…