Tuvalete Girerken Okunacak Dua

Tuvalete Girerken Okunacak Dua; Bizler ve çevremizdeki insanlar tam olarak bizden istenmediği şekilde yaşayamadığımızdan birçok fraklı hastalıklara yakalanabiliyoruz. Oysa önce Kuran-ı Kerim ayetleri ve hadisler ışığında yaşamak hayatımızı daha kolay kılacak ve çok daha sağlıklı, huzurlu, dingin bir hayatımız olur. İslamiyet dininde dua etmek ibadetlerin en güzellerinden biridir. İslamiyette tuvalete girerken ve çıkarken dahi yapılacak olan dualar vardır. Ve bu dualar sayesinde tuvalete girip çıkarken dahi sevap kazanmak, Allah rızasını kazanan kullardan olmak hiç de zor değildir.

Müslüman olanların her hali hayır olmalıdır. Her halin hayır olması hem dünya hem ahiret adına en büyük kazançtır. Her halin hayır olması müslümanların fiilleri ve niyetleri ile bağlantılıdır. Örnek olarak, tuvalet ihtiyacını görecek olan kişi rast gele olarak defni hacet ihtiyacını görür ise ve belki edepsiz biçimde yaptığı zaman üstüne bulaşan necaset nedeni ile yapılan ibadetler tehlikeye girer, ve Peygamber Efendimizin inci gibi sözleri olan hadis-i şeriflerde de belirtildiği gibi kabir azabına sebep olabilir.


Ama Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) hadis-i şerif ve sünnetlerine uyulduğu zaman, yani tavsiye edilen dualar ile tuvalet ihtiyacı defni hacet görülürse sevap kazanılır. Kısaca Müslüman bir birey amel ve niyetini yalnızca Allah rızası doğrultusunda tutarsa tuvalet ihtiyacı dahi sevap, rıza-ı ilahi kazanmaya sebep olur.

Tuvalete (Helaya) Girerken Okunacak Dua; Enes bin Malik (rad)’dan rivayet edildiği üzere Peygamber Efendimiz Hz.

Muhammed (SAV) defi hacete (tuvalete, helaya, küçük yada büyük abdeste) girerken şöyle dua ederdi;
”Allahumme inni euzu bike minel hubsi vel habaisi”
Duanın Türkçe Anlamı; ”Allah’ım pislikten ve pis olan şeylerin şerrinden sana sığınırım.”

Tuvaletten (Heladan) Çıkarken Okunacak Dua; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) biz ümmetine sizden biriniz heladan çıkarken şu duayı okusun buyurdu:
”Elhamdülillahillezi ezhebe anni ma yu’zini ve emseke aleyye ma yenfeuni”
Duanın Türkçe Anlamı; ”Benden bana eza veren şeyi gideren ve bana yararı olacak olan şeyi bende tutan Allah’a hamd olsun.”

Tuvalete girerken öncelikle Euzu Besmele çekilmeli ve ardından helaya girerken okunacak dua okunmalıdır.
Tuvalete girerken üzerinizde Allah’ın ismi, ayet-i kerime tarzından yazılı olan şeyler bulunmamalıdır.
Deri içerisinde saklanmış muska ile girmekte sakınca yoktur.
Tuvalete girerken sol ayak ile girmek ve tuvaletten çıkarken sağ ayak ile çıkmak uygun olandır.
Tuvaletten çıkarken duası okunmalıdır.
Tuvalete konuşulmamalı, gereğinden fazla durulmamalıdır.
Tuvalette sigara içmek, sakız çiğnemek gibi durumlardan uzak durulmalıdır.
Tuvalette iken üzerinize idrar sıçramamasına dikkat edilmelidir.
Tuvalete tükürmek tuvalet adabına ters bir durumdur.