Stres İçin Dua

Strese iyi gelen dualar her insanın zaman zaman buhranlar geçirdiği ve sıkıldığı anlar vardır. Bu anlarda bir çok strese girer. Bazen iş stresi, bazen ev stresi ve bazende okul stresi insana bir çok sıkıntı verir. Bu stresten kurtulmanın en iyi yolu Allahu Telaya sığınarak dua etmektir. Bu nedenle stres duası kişiyi rahatlatır ve manevi bir huzur verir. Bu durumda kişinin yapması gereken güzelce bir namaz abdesti alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra Allah (Celle Celaluhu) dönerek stresten kurtulmak için dua etmektir. Stres duasının etkisi görebilmek için, kişinin samimi ve içtenlik ile dua etmesi ve yüksek olmayan bir ses tonu ile yalvara yalvara içini dökmesi gerekir. Böylelikle üzerinde stres oluşturan yükten kurtularak manevi bir huzur bulacaktır.

Stres Duası Nasıl Yapılır?

Stres Duası, Kuran-ı Kerimin ayeti kerimlerinde de yazdığı gibi “Her zorluğun ardından bir kolaylık vardır.” Kişinin stresten kurtulması ve işlerinin düzene girmesi de zaman alsa bile mutlaka duaların desteği ile düzelecektir. Stres duası, Fatiha suresi, Ayet-el Kürsü, İhlas suresi, Felak suresi ve Nas Suresidir. Bu nedenle Bu duaları her sabah namazından sonra Fatih suresini ve Ayet-el Kürsü duasını 7 defa, İhlas suresi, Felak suresi ve Nas suresini 3 defa okuyan kişinin maneviyatı artar. Her türlü sıkıntılardan kurtularak stresi azalır ve zamanla kaybolur. Bu nedenle stres duasından önce bu dualar okumalıdır.

Bu duaları okumadan öncede 2,4 veya 8 rekat nafile namazı kılmak da oldukça faydalıdır.

Stres Duası

Allahu Teala’dan başka ilah yoktur.
O, Büyüktür ve hilm sahibidir.
Allahu Teala’dan başka ilah yoktur.
O,Büyük arşın Rabbidir. (Celle Celaluhu)
Allahu Teala’dan başka ilah yoktur.
O, Göklerin, yerin ve büyük arşın Rabbidir. (Celle Celaluhu)
Allahu Teala’dan başka ilah yoktur.

Stres Duası İle İlgili Hadisi Şerifler

Sıkıntılar ve stresi sadaka ile önleyin.
Güzel koku ve temiz elbise stresi azaltır.
Akik yüzük stresi azaltır.
Abdestten artan suyu içmek sıkıntı ve stresi azaltır.
En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir. Bu nedenle sıkıntıya sabretmek stresi azaltır.

Kuran-ı Kerimin ayeti kerimesinde;

Sabır ve namaz ile Allahu Teala’ya sığının ve yardım isteyin.
“Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allahu Teala’dan yardım isteyin. Çünkü Allah (Celle Celaluhu) elbette sabredenler ile beraberdir.
Bu ayetlerden de anlaşılacağı gibi Allahu Teala’ya sığınmak ve yardım istemek stres duasının kabul olması için çok önemlidir. Bu nedenle doğru bir şekilde namaz kılarak doğru etmemiz gerekir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Salallahu Aleyhi ve Sellem) üzüntülü ve stresli olduğunda şu duayı okurdu:

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası
Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası

Duanın Arapça Okunuşu: La ilahe illallahü’l-Azimü’l-Halim. La ilahe illallahu Rabbü’l-Arşi’l-Azim. La ilahe illallahu Rabbü’s-semavati ve Rabbü’l-ardi ve Rabbü’l-Arşi’l-Azim.

Duanın Türkçe Karşılığı: Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyüktür ve hilim sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyük arşın sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, göklerin, yerin ve büyük Arş’ın Rabbidir.

Kaynak: Hz. İbnu Abbas (r.anh)dan Buhari, Daavat 27, Tevhid 22; Müslim, Zikr 83; Tirmizi, Daavat 40; İbnu Mace, Dua 17

Huzeyfe’den rivayetle: “Allah Resulünü herhangi bir şey üzecek olsa, hemen namaz kılardı.” (Ebu Davud/Salat 312, Nesai/Mevakit 46)

Hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v.) şok edici olaylar yaşadığı zaman veya çok üzücü bir durumla karşılaştığında, bu şok halini ve üzüntü stresini üzerinden etmanin yolu gösterilmektedir. O da, o gibi hallerde namaz ve duaya sığınmaktır. Bu iltica, kula, üzerindeki şoku atma, üzüntüsünü yenme, bir çeşit toparlanma fırsatı sağlayacaktır.

La ilahe illallahü’l-Azimü’l-Halim. La ilahe illallahu Rabbü’l-Arşi’l-Azim. La ilahe illallahu Rabbü’s-semavati ve Rabbü’l-ardi ve Rabbü’l-Arşi’l-Azim.
Duanın Karşılığı: Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyüktür ve hilim sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyük arşın sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, göklerin, yerin ve büyük Arş’ın Rabbidir.

Okunuşu:
Lâ ilâhe illallâhü´l-Azîmü´l Halîm.
Lâ ilâhe illallâhü Rabbü´l Arşi´l Az´im.
Lâ ilâhe illallâhü Rabbü´s-semâvâti ve Rabbül ardi ve Rabbül Arşil Azîm.
Manası:
Allah’tan başka ilah yoktur. O , büyüktür ve hilm sahibdir.
Allah’tan başka ilah yoktur. O , büyük arşın Rabbidir.
Allah’tan başka ilah yoktur. O , göklerin, yerin ve büyük Arş’in Rabbi’dir.

İmam-ı Cafer Hazretleri sıkıntıya düşünce, okuduğu ve sıkıntıdan kurtulduğu dua;

”Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü”

Anlamı: Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Bir hadis-i şerif’de buyuruluyor ki:
İstiğfara devam edeni, Cenab-ı Allah her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim sıkıntısından kurtararak rahata ulaştırır ve hiç beklemedi anda rızıklandırır.

”La havle ve la kuvvete illa billah” bu dua 99 derde çare olur. Bu dertlerin en basiti ise sıkıntıdır.
Her gün sabah akşam alışkanlık haline getirilerek 7 defa ” Hasbiyallahü la ilahe illallahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim” okuyarak dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulmak mümkün olur.
Her hangi bir sıkıntı karşısında ” Bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” diyen kişiyi Cenab-ı Allah sıkıntı ve musibetlerden korur.

Sıkıntı yaşayan ve borçlu olan kimse ” Hasbünallah ve ni’mel-vekil” desin.
”La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey’in” diyen kişiyi Allah-u Teala sıkıntıdan kurtarır.

Sıkıntı içinde olan kişi cuma namazının ardından, İhlas, Felak ve Nas surelerini 7’şer kere okursa o hafta sıkıntı, bela ve kazalardan uzak kalır

Sıkıntı içinde olan kişi, La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illalahü Rabbüs- semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-Kerim” desin.