Sivilcelerden Kurtulmak İçin Dua

Sivilcelerden kurtulmak için dua  bir çok insanın korkulu rüyası haline gelen sivilce belirli yaşlar arasında kendinş gösteren ve zamanla çeşitli sebeplerden ötürü yok olan bir cilt problemidir.Görüntü olarak pek hoş gözükmeyen sivilceler, daha görüntüsünden daha büyük problem olan psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Psikolojik sorunlar ile birlikte artan stres de daha fazla sivilcenin nedenlerinden biri olarak gözümüze çarpmaktadır.Sivilceler genellikle ölü hücrelerin dışarıya atılmasını engellediği için zamanla siyah noktalara dönüşebilirler.

Sivilceler için dua sivilcelerden kurtulmak için herhangi bir tedavi sürecine girmeden önce varolan akne probleminin altında yatan sebepleri tespit etmek, nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra, sivilce tipinizi de anlayıp, ona göre bir yol haritası ve tedavi yöntemi seçerek, adım adım ilerlemek, yavaş ancak emin adımlarla kesin çözüm yollarında ilerlemek, başarılı sonuç elde etmek için olmazsa olmaz.

Sivilceler önemli bir cilt problemi olup uzun süreli bir tedavi gerektirmektedir. Kullanılan birçok sivilce kremi, losyonu, sabunu ve hapları ile uzun süreli bir tedavi sağlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda sivilcelerin geçmediğine ve gittikçe artıyor olmasına rastlanılmıştır. Bunun da sebeplerinden biri, sivilcelerin tedavisini kremlere bağlıyor olmaktır. Aslında duruma bir göz atıldığında bunu tamamen farklı bir sebebe bağlamak gerektiğini görmekteyiz. Sivilceyi verenin sivilceyi geçirebileceğini unutmaktayız. Bu sebeple sivilcelerin geçmesi için de dualara başvurmak gerekmektedir. Sivilceler için oldukça fazla dua bulunmaktadır. İşe yaradığı gözlenen bu duaların bazılarının Peygamber Efendimiz’in eşi Hz. Aişe tarafından da okunduğu bilinmektedir.

Sivilcelerin geçmesi için hangi dua okunur ?

“Allâhümme musağğıre´i-kebîri ve mükebbire´s-sağîri. Sağğir mâ bî”
“Ey büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allah’ım! Bende olanı küçült”

Yukarıdaki duayı sevgili Peygamber efendimizin (s.a.v) eşlerinden birisi elinde çıkan sivilceye okumuştur.

Sivilce duası kalem suresinin 16. ayetinden 20.ayetine kadar okumak sivilcelere şifa verir. Ancak bu duanın 7 gün boyu 7’şer kez cilde okunarak ciltte çıkan sivilce ve yara gibi izlere sürülmesi gerekmektedir.

Bir hafta geçtikten sonra sivilcelerde seyrelme gözlenmektedir.

Yüzdeki sivilcelerin geçmesi için sivilce duası için namaz kılanların her ikindi namazından sonra okuyacağı Buruç Suresi’nin de sivilcelere etki ettiği bilinmektedir. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Bu şekilde daha çok etki edeceği bilinir.

Yunus Suresi’nin 26.ayeti okunarak da sivilceler tedavi edilmektedir. Bu dua, her sabah yüz yıkanmadan önce okunması gereken bir duadır. Okunan bu duanın ve diger duaların samimi bir şekilde okunması gerekmektedir. Ciddiye almadan okunduğu taktirde duanın bir anlamı kalmayacaktır.
Sabah uyanır uyanmaz sağ işaret parmak dil ile ıslatılır. Islanan parmak sivilcelerin üzerinde 3 kez gezdirilir. Sonra bu işler bir kez daha tekrarlanır. Bu işlemi bir hafta boyu uygulamak sivilcelerin azalmasına vesile olmaktadır.

Sivilcelerin geçmesi için okunacak dua Taha Suresinin 105, 106, 107. ayetler okunarak mesh edilir. Bu ayetlerinde bir kerede mahsus okunmaması ve alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Büyük bir tuz tanesi alınarak üzerine 1 Fatiha, 3 de İhlas suresi okunur. Ardından da tuz tanesi sivilce bulunan yerlerin üzerinde gezdirilir. İşlem bittikten sonra tuz tanesi bir yere gömülmelidir. Bu şekilde okunan sivilce duaları ile kısa zamanda sivilceler körelmektedir.

Sivilce nedir, neden çıkar?

Ergenlik döneminde başlayan, yetişkinlikte de sürebilen bir cilt sorunu olan sivilcede kızarıklık ise sivilce çevresinde enfeksiyon sebebiyle oluşan tahriş görüntüdür.

Sivilce başlıca nedenleri arasında tıkanmış gözenekler, bakteriler, fazla yağ hücreleri, ölü hücreler, hormonal bozukluklar, stres ve strese bağlı komplikasyonlar ve ayrıca bazı ilaçlar ”kortikosteroidler, androjenler, doğum kontrol hapları ve lityum” olarak gösterilebilir.
Sivilce, menstruasyon döngüsü sırasında ortaya çıkan hormonal değişimler ve dengesizlikler nedeniyle genellikle erişkin kadınlarda bağlantılı olmakla birlikte menopoza geçişte artmış stres düzeyleri, uyku eksikliği ve kök neden olarak gösterilebilir.

Çok kısa bir süre içerisinde sivilce nasıl geçer?

İltihabı azaltmak ve kızarıklığı düşürtmek adına temiz pamuklu bezin içine bir kaç tane buz küpü yerleştirin ve kızarıklıklarının olduğu bölgeye sürün. Bunu yaparken de sivilcenin üzerinin çok bastırmamaya dikkati edin, şayet patlatıp, enfeksiyonun etrafa yayılmasını sağlarsınız. Soğuk kompres kan dolaşımını yükselterek şişliği ve kızarıklığı almasına fayda sağlar.

Evde yapılacak yöntemlerle sivilceden kurtulma yöntemleri

Karbonat, cildi temizlemek ve sivilce oluşumu tetikleyen ölü cilt hücrelerini almak için kullanılan önemli bir maddedir. Aynı anda büyük sivilceleri kurutucu etkisi de bulunur fakat cildin tahriş olmaması adında fazla kullanılması önerilmez. Mevcut sivilcelere sürerken fazla bastırmamaya özen gösterin. Az miktarda karbonatı (1-2 çay kaşığı) suyla (yarım su bardağı) karıştırarak uygulayın.

Herkesin cildi farklıdır, bu nedenle, akne sızıntılarının evde etkili bir şekilde tedavi edilmesinin bakım ve sağlıklı bir diyet ve çok disiplinli bir yaklaşım gerektirdiğini unutmayın. Akne ve sivilcede en önemli olan hataları önlemektir. Şimdi sivilce evde çözüm önerilerine geçiyoruz ;

– Nazik Temizlik :

İnatçı sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmak için ilk iş titiz ama nazik bir temizlikle başlar.Deri ılık suyla nemlendirin ve yüzünüze ve boynunuza masaj yapın. Durulayın ve kurumaya bırakın. Bunu her sabah ve akşam yapın ve gerekirse egzersiz sonrasında yapın.
Elma sirkesi, bal, hindistancevizi yağı, probiyotik ve uçucu yağları (çay ağacı yağı gibi) içerir. Bal cildi rahatlatır, hindistan cevizi yağı bakteri ve mantarla savaşmaya yardımcı olur ve çay ağacı yağı deriyi canlandırmaya yardımcı olur.

– Toning :

Toning doğru cilt bakımında önemli bir adımdır. Temizledikten sonra artıkların giderilmesine yardımcı olur ve cildin doğal pH düzeylerini düzeltmeye yardımcı olur. Sabah ve akşam olmak üzere her gün toning yaparken mutlaka saf elma sirkesi ve pamuk kullanın.

– Maske Yapmak (Doğal Maskeler)

Cildin nemini arındırmak ve iyileştirmek için maskeler haftada birkaç kez uygulanmalıdır. Yoğurt, bal, tarçın, uçucu yağlar ve diğer bileşenler cildi nemlendirir ve sivilcenin ortak nedenleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Yoğurt ve Bal Maskesi : Bir çorba kaşığı çiğ balı bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırın. Saç çizgisi, çene çizgisi ve diğer akne eğilimli alanlara özellikle dikkat ederek yüzünüze uygulayın. 10 dakika dinlendirin ve nemli bir bezle hafifçe silin.

Tarçın ve Bal Maskesi : İki çorba kaşığı çiğ bal, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı tarçın karıştırın. Yüzü yumuşatır. Tarçın tahriş edici olabileceğinden gözlerden uzak tutun. 5-10 dakika dinlendirin ve nemli bezle nazikçe çıkarın. Bal ve tarçın birlikte kullanılan antienflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı akne ile savaşmaya yardımcı olur.

– Savaşan Bakteriler :

Uluslararası Kozmetik Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir rapora göre, fesleğen ve fesleğen kremalı yağların bakterilerin neden olduğu sivilce ile savaştığı tespit edildi.

-Cildinizi Nemlendirin :

Popüler inancın aksine sivilceye eğilimli cildin hala nemlendirilmesi gerekiyor. Cildi kurutmaya odaklanan topikallerin kullanılması cildin daha fazla yağ üretmesini ve böylece akneyi artırmasını sağlar.Bazı ciltler için çok ağır olabilse de, hindistancevizi yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Biomaterials’de yayınlanan bir araştırma, hindistancevizi yağında bulunan laurik asidin, bakterilerin neden olduğu akneya karşı en güçlü bakteriyel etkinliği gösterdiğini buldu. Günlük nemlendirici olarak, ellerinizin avuç içlerinde ¼ çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin. Yüzünüzü ve boynunuzu pürüzsüzleştirin. Beş dakika boyunca cilde ısınmaya bırakın. yağı, kuru bir bezle hafifçe silin.

-Dermatology Online Journal’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, araştırmacılar probiyotik gıda takviyelerinin umut verici ve güvenli bir akne tedavisi olduğunu belirtti.

-Sağlıklı Beslenin :

Akne tedavisi için protokolün bir parçası olarak, insülin üretimine yol açan kan şekeri çarpmasına neden olmayan gıdaları tüketmeniz önemlidir. Yapraklı yeşil sebzeler, meyveler ve temiz proteine ​​odaklanın. BioMed Research International’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, düşük çinko düzeyleri ile akne şiddeti arasında bir korelasyon var.

Sivilcede tedavisinde son ipuçları olarak ise ;

Sivilceden kurtulmak için kesinlikle sağlıklı ve dengeli beslenmeli, düzenli olarak cilt bakımınızı yapmalı, stres ve sinirden uzak kalmalısınız. Sivilce tedavisi sabır gerektiren bir tedavidir. Sivilceler ve akneler kesinlikle patlatılmamalıdır. Aksi takdirde leke oluşup kalıcı hasara yol açabilir. Bol su içmeliyiz. Her hafta yastık kılıfınızı değiştirin.