En Etkili Siğil Duası

Siğil Duası: Bir cilt hastalığı olarak bildiğimiz siğil viral bir enfeksiyon türüdür. Cilt üstünde oluşan ve küçük noktalar şeklinde ortaya çıkmaya başlan iyi huylu tümörler olarak isimlendirilir. Siğiller vücudun belli yerlerinde değil, vücudun çeşitli bölgelerinde çıkma ihtimali mümkündür. Cildin üst tabakası ve hücreleri etkiler. Daha sonra hücrelerin aşırı derecede artmasına ve aşırı bir şekilde keratin üretmesine sebep olur. Küçük noktalar şeklinde görülen siğiller daha sonra herhangi bir tedavi yapılmadığı takdirde siğiller büyüyerek nohut tanesi büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Bu siğiller dışardan görünümleri ile ve verdikleri acı ile insanları rahatsız etmeye başlarlar. Siğillerin oluşum sebebi papavovirüs ismi verilen virüs çeşididir. Siğiller doğrudan doğruya yapılan temaslar sebebi ile bulaşmaktadır. Siğillerin bir başka bulaşma sebebi de cinsel ilişkinin sebep olduğu bulaşma yoludur Ayrıca siğiller eşyaların sebep olduğu yolla da bulaşır. Siğiller genellikle kişilerin birbiriyle yaptıkları yoğun temas sebebiyle bulaşır. Siğiller, çoğunlukla ortak kullanılan havlular temiz ve hijyen açısından sağlıklı değillerdir.

Siğil duası: Bazı dualar siğillerin üstüne üflenerek bazı siğiller ise çizilerek 3-5-7-40 kere siğil duası okunarak Allah’ın izniyle inşaAllah şifa bulunur.

Kalemle Yapılan Siğil Duası:

Vücudun herhangi bir yerinde siğil çıkan kişiler önce güzel bir abdest alırlar daha sonra sessiz bir ortamda veya odada 40 defa Em ebremu emren fe inna mubrimun diye bilinen dua okunur.

Siğil Duası

Eğer vücudundan siğil çıkan bir çocuk ise bu işlemi ailesi veya yakınları tarafından çocuğa uygulanır. Siğil duasını çoğunlukla yaşlı ninelerimiz dedelerimiz veya köyün yaşlılarından bazıları yaparlardı.
Siğil duasını 40 kere okuduktan sonra kırmızı, mavi, siyah tükenmez bir kalemle siğili çerçeve içine alınarak her gün siğil duası okunur ve ardından da

Ya ilahi derdin zahiri tende derdin dermanı ise sende sen Şafi ismin hürmetine dertlerin şifasını verensin sen Baki’sin şifa veren sensin Allah’ın sen dualarımızı kabul eyle diye dua edilir, ve her geçen gün siğiller küçülerek iziler kaybolur Allah’ın izniyle.

Yine siğilleri yok etmek için bir başka yöntem ise siğillerin üzerine üfleme yöntemi yine güzelce abdest alınır. Sessizce bir köşeye çekilerek kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yere oturarak şu duayı 3 kere okumalısınız Ve yes’eluneke anil cibali fe kul yensifuha nesfa duasını okuduktan sonra siğillerin üstüne üfleyerek şu duayı okuyun.

Ya rabbi en güzel şifa hazineleri sende ve sen her türlü şifayı cömertçe dağıtan sensin biz aciz kulların senden şifa talep ediyoruz ve senin sonsuz ve yüce dergahına ilticada bulunuyoruz.

Yapılan bu dualarda en önemli şey dualarda içtenlik, samimiyet ve inanmak çünkü yapılan her şeyde olduğu gibi siğil dualarında da bu samimiyetle ve kalpten yapmak çok önemlidir. Bu duayı çocuğunuzda ki siğiller için yaptıysanız yaptığınız bu duaya inanması için telkinde bulunmanız gerekir.

Malumunuz, bir hastalığın tedavisi için lüzum eden ilaçları almak gerekir. Bu ilaçları ve ilaçlar vesilesiyle şifayı verenin/yaratanın Allah Teala olduğunu bilmek ve buna inanmak da imanımızın bir icabı… Böyle bir anlayışla tedavi yollarına müracaat etmek de kulluğumuzun iktizasıdır.

Bu tedavi yöntemlerinin yanında şifa için Cenab-ı Hakk’a niyaz etmek ve eğer varsa tavsiye edilen duları okumak da ibadettir.

Dua ile tedaviye inanma, insandaki bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bu mevzuda tıbbî tedavileri de denemek gerekir. Bizim vazifeimiz dua (bâtınî-manevi) ve diğer (zahirî-maddî) tedavi yollarıyla Allah’tan şifa istemektir. Şifayı veren ancak O’dur.

***

Siğil için okunması tavsiye edilen duaya gelince…

Üç adet boğumlu arpa veya buğday çubuğu alınır, boğumları siğillerin üzerine sürülür… Ve Taha suresinin 105, 106 ve 107. âyetleri bir defa okunur. Sonra çubuklar rutûbetli/nemli bir yere gömülür ve çürümeye terk edilir… Çubukların çürümesiyle siğiller de Allah Teâlâ’nın izniyle düşer.

Söz konusu ayetler şunlardır:

105. وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْجِبَالِ فَقُلْ يَنْسِفُهَا رَبِّي نَسْفًا
106. فَيَذَرُهَا قَاعًا صَفْصَفًا
107. لَا تَرَىٰ فِيهَا عِوَجًا وَلَا أَمْتًا

Latin harflerle takribî okunuşları: “Ve yes’elûneke anil cibâli fe kul yensifuhâ rabbî nesfâ. Fe yezeruhâ kâan safsafâ. Lâ terâ fîhâ ivecen ve lâ emtâ.”

Mealleri: “(Rasûlüm!) Sana dağlar hakkında sorarlar. De ki: Rabbim onları ufalayıp savuracak. Böylece yerlerini dümdüz, bomboş bırakacaktır. Orada ne bir iniş, ne de bir yokuş görebileceksin.

İmam Kurtubi (rh.) hazretleri buyuruyor ki: Kendim ve başka kişilerde tecrübe ettim, faydalı oldu. [Bkz. Câmiu li-Ahkâmi’l-Kur’an, ilgili ayetlerin tefsiri]

***

Temriye için de şu ayeti okunabilir: اَمْ اَبْرَمُوا اَمْرًا فَإنَّا مُبْرٍمُونَ

Okunuşu: “Em ebremû emren fe innâ mubrimûn.”

Meali: “Yoksa bir işi sapsağlam mı büktülar (tuttular)? Artık şüphe yok ki, sıkı büken (sapsağlam tutan) Biziz.” [Zuhruf suresi, 79]

Yüzde, elde veya bedenin herhangi bir yerinde bulunan temriyeler, kenarları kalemle çizilip işaretlenerek 3, 5, 7 veya 40 defa bu ayet okunursa bi-iznillAllah hasta şifa bulur.

***

Ayrıca, Kalem suresi 16-20’nci ayetleri 7 defa okunarak, her okuyuşta 20’nci ayet 7 defa tekrar edilir ve temriye üzerine ‘Yâ Şâfî Huu” diye üflenebilir. Allah’ın izniyle şifa hasıl olur.

Ayetler: 16. سَنَسِمُهُ عَلَى الْخُرْطُومِ
17. إِنَّا بَلَوْنَاهُمْ كَمَا بَلَوْنَا أَصْحَابَ الْجَنَّةِ إِذْ أَقْسَمُوا لَيَصْرِمُنَّهَا مُصْبِحِينَ
18. وَلَا يَسْتَثْنُونَ
19. فَطَافَ عَلَيْهَا طَائِفٌ مِنْ رَبِّكَ وَهُمْ نَائِمُونَ
20. فَأَصْبَحَتْ كَالصَّرِيمِ

Okunuşları: “Senesimuhu alel hurtûm. İnnâ belevnâhum ke mâ belevnâ ashâbel cenneh, iz aksemû le yasri munnehâ musbihîn. Ve lâ yestesnûn. Fe tâfe aleyhâ tâifun min rabbike ve hum nâimûn. Fe asbahat kes sarîm.”

Mealleri: “Biz yakında onun burnuna damga vuracağız (kibirini kırıp rezil edeceğiz). Biz, vaktiyle ‘bahçe sahipleri’ne bela verdiğimiz gibi, onlara da bela verdik. Hani onlar (bahçe sahipleri), sabah olurken (kimse görmeden) onu (mahsullerini) devşireceklerine yemin etmişlerdi. Onlar istisna da etmiyorlardı (‘İnşâallah’ veya ‘Allah izin verirse’ de demiyorlardı). Fakat onlar daha uykudayken Rabbinin katından (gönderilen) kuşatıcı bir afet (ateş) bahçeyi sarıverdi de, Bahçe kapkara kesildi.”

Siğil nedir?
Human Papilloma virüsünün çeşitli türleriyle ortaya çıkan tıbbi adı Verruka olan bir cilt enfeksiyonudur. Çocuklarda özellikle el ve ayaklarda deri renginde, yüzeyi pürüzlü kabarıklar şeklinde görülmektedir. Siğil; yüz ve el üstlerinde ise toplu iğne başı büyüklüğünde kabarıklar şeklinde ortaya çıkar.

Siğil nasıl bulaşır?
Siğiller direkt temas yoluyla bulaşmaktadır. Ortak kullanılan terlik, ayakkabı, havlu gibi kişisel eşyalardan bulaşma olabilir. Bunun yanı sıra havuzlardan, duşlardan, hamam ve kaplıcalardan, tuvaletlerden, hijyene dikkat edilmediğinde kuaförlerden veya ağda salonlarından bulaşabilir.

Siğil neden tedavi edilmelidir?
Siğillerin çoğunluğu zamanla kendiliğinden geriler. Ancak hastalar ya da hasta çocuk ise aileler, çeşitli nedenlerle bunların tedavi edilmesini isteyebilirler. Siğiller ağrılı olabilmektedirler. Özellikle ayak tabanında bası bölgelerine yerleşmiş siğiller yürümeyi zorlaştırıp, spor aktivitilerini kısıtlayabilmektedirler. Siğiller sosyal hayatta da birtakım istenmeyen durumlara yol açabilirler. Örneğin okulda siğilleri nedeniyle arkadaşları arasında alaya alınan bir çocukta kendine güven kaybı ve kişisel imajda zedelenme görülebilir. Çalışma hayatında da özellikle görünen bölgelerinde siğilleri olan kişilerde benzer sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle ellerin kullanıldığı işlerde çalışan kişiler (gıda sektörü, vb) iş kaybına uğrama ve dışlanma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Kozmetik açıdan hoş görünmemesi, bulaşıcı olup diğer kişilerin de sağlığını tehtit etmesi gibi nedenlerden dolayı da siğiller tedavi edilmelidir.

Siğil nasıl tedavi edilir, nasıl geçer?
Siğillerin tıbbi tedavisine gelince; tedavide temel olarak üç yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem kimyasal maddelerin deriye dışarıdan uygulanması yoluyla olmaktadır. Hasta bu tedaviyi 1-3 ay gibi bir süreyle kendisi uygulamaktadır. İkinci yöntem sıcakla tedavi veya yakma, tıbbi adıyla Elektrokoterizasyon tedavisidir. Bu uygulamada deri önce uyuşturulur, daha sonra içinden elektrik akımı geçen bir metal, siğil üzerine dokundurularak siğil ortadan kaldırılır.

İşlemden sonra oluşan yara temiz tutulur ve 10-15 gün süreyle pansumanları yapılır. Üçüncü yöntemimiz, siğil tedavisinde en sık kullanılan yöntem olan Kriyoterapi adı verilen dondurma veya kar tedavisidir. Bu uygulamada siğil -196 derecedeki sıvı azot gazıyla dondurulur. Bu tedavi 2 hafta arayla 3 ile 6 kez tekrarlanır. Her seansta ilki defa 10 ile 40 saniye buz püskürtmesi uygulanır. Daha sonra oluşan kabuk kendi kendine dökülür. Her seansta siğilde biraz daha küçülme gözlenir.
Yaygın ve dirençli siğilleri olan hastalarda tedaviye bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar da eklenebilmektedir.

Siğil için geleneksel tedavi uygulanabilir mi?
Genellikle doktora gelinmeden önce bazı tedaviler denenmektedir. Bunlardan bir kısmı çeşitli kişilerde önerilen ilaçlar olabilmektedir. Bunun yanında halk arasında eskiden beri uygulanan geleneksel tabir edilebilecek bazı tıp dışı uygulamalar da yapılmaktadır. Bunlar bitkilerin öz suyunu veya asitik maddeleri siğile sürme gibi yöntemlerdir. Bu uygulamaların alerji veya enfeksiyon gibi yan etkileri olabileceğinden önerilmemektedir.

Siğillerden nasıl korunabiliriz?
Ortak kullanıma açık yerlerde kişisel eşyalarımızı kullanarak, kişisel hijyenimizie dikkat ederek siğillerin bize bulaşmasını engelleyebiliriz. Aynı zamanda sağlıklı beslenerek, uykumuza dikkat ederek, çalışmaya vakit ayırdığımız gibi kendimize de zaman ayırarak, kısaca kendimize iyi bakarak vücut direncimizi güçlendirirsek siğillerle ve diğer bütün hastalıklarla başa çıkabilmemiz kolaylaşır.