Rabbi Yessir Duası Okunuşu Anlamı

Rabbi yessir duası, Kuran-ı Kerim’de geçen bir ayet değildir. Bir duadır. Rabbi Yessir duası işleri kolaylaştırmak için okunan ve hakikaten de dilde alışkanlık yaratan ve okunduğu zaman insana bir ferahlık ve rahatlık veren bir duadır. Allah bütün mümin kullar için kolaylık diler zorluk istemez. Rabbi Yessir duası da Allah’tan yardım dilemektir. Rabbi Yessir duası okunduğu zaman hissettiğiniz kolaylık, Allah tarafından size bahşedilen bir kolaylık ve rahatlamadır. İnsan zayıf olarak yaratılmış bir varlıktır, bundan dolayı Allah yükleri hafifleticidir. Altından kalkamadığınız işlerde ve gücünüzün yetmeyeceğini düşündüğünüz şeylerde Allah’tan kolaylık dilemek için Rabbi Yessir duası okunur.

Rabbi Yessir duası, Kuran ‘da geçen dualardan birisidir. Bu dua her türlü işin hayırla sonuçlanması amacı ile okunur. Bununla birlikte işlerin kolaylığını Yüce Allah’tan istemek amacı ile de Rabbi Yessir duası okunmaktadır.

Rabbi Yessir duası, oldukça kolay ezberlenen dualardan birisidir. Bu duanın okunmasında başlıca amaç, işleri kolaylaştırmak, zorluklardan kurtulmak, her türlü işi yoluna koymaktır. Bu duanın okunması insana ferahlık verir ve rahatlatır. Allah her zaman kulları için kolaylık diler. Kullarının dualarına da hemen cevap verir. Rabbi Yessir duası, Allah’tan yardım isteyenlerin duasıdır. Müslümanlar zor bir durumda kaldıklarında, zor bir işle uğraştığında bir zorluktan çıkmaya gücü yetmediğinde Allah’tan yardım dilemek için Rabbi Yessir duasını okumalıdır.

Rabbi yessir duası ne için okunur, duanın faziletleri nelerdir?

Allah yaratmış olduğu kullarının tümünün neye gücünün yeteceğini neye yetmeyeceğini en iyi bilendir. Rabbi yessir duası okuduğunuzda üzerinizde ki yükler kalkar, işleriniz su gibi akar, ve her zorlukta kolaylıkla bir çıkış yolu bulursunuz. Allah sevdiği bir kulu için hayır dilediği zaman hayrın yollarını kolaylaştırır. İşte Rabbi yessir duası da bu dualardan biri olup hayırlı bir işe başlamadan önce bir adım atmadan önce Allah’tan kolaylık dilemektir. Allah’tan kolaylık dileyerek bir şey istediğimizde istediğimiz şey hayırlı ise bize muvaffakiyet verip dünya hayatını kolaylaştırdığı gibi ahiret hayatını da kolaylaştırır. Rabbi yessir duası her işe başlamadan önce besmeleden sonra mutlaka okunması gereken bir duadır.

Rabbi Yessir Duası

Zaten okumaya başladığınızda bir süre sonra alışkanlık haline gelerek içinizin huzurla dolmasını sağlayacak bir duadır. Allah Rabbi yessir duası ile işleri kolaylaştırırken kendisine kulluk edecek olan kullarına kapıları sonuna kadar açar. Tabi ki her iş zahmet ve emek ister, emeğinizi göstermeden önce Allah’tan müsaade isteyerek güçlükleri aşabilmek için okunabilecek en güzel dualardan bir tanesidir.
Rabbi yessir duası yapacağımız bütün işlerde Allah’ın yanımızda olduğunu bilmek ve güven içinde hareket etmek demektir. Bir işe başlamadan önce Allah’ın adı ile başlayarak, Rabbi Yessir duası okunduğunda hayır, bereket, ve huzur kapıları sonuna kadar açılarak işler kolaylaşır.

Rabbi Yessir duası okunuşu:

Rabbi Yessir duası kısa olarak “Rabbi Yessir vela tüasir rabbi temmim bil hayr” şeklinde okunabileceği gibi uzun olarak da okunabilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Rabbi Yessir ve la tüasir

Sehlil Aleyna bi fadlike ye müyessir

Rabbi zidne ilmen ve fehmen nafian

Ve temmim bil hayri.

Rabbi Yessir duası anlamı:

Allah’ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah’ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır.

RABBİ YESSİR DUASI OKUNUŞU UZUN

Bismillahirrahmanirrahim
Rabbi Yessir ve la tüasir
Sehlil Aleyna bi fadlike ye müyessir
Rabbi zidne ilmen ve fehmen nafian
Ve temmim bil hayri

RABBİ YESSİR DUASI TÜRKÇE ANLAMI(UZUN)

Allah’ım senin sonsuz merhametin ve yardımın olmadan ben bu işi yapamam. Allah’ım bütün hayırlı işlerimi zorlaştırma, kolaylaştır, ilmimi artırarak yaptığım işleri bana ve çevreme faydalı kıl, ve işlerimi en hayırlı şekilde sonuçlandır.

Rabbi Yessir Duası OKUNUŞU KISA

Bismillahirrahmanirrahim
Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

Rabbi Yessir Duasının Anlamı(KISA)

Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır

RABBİ YESSİR DUASI OKUMAK

Rabbi Yessir duası, okunduğu anda insana ferahlık veren bir duadır. Müslümanların işlerinde kolaylık sağlanması için okunur. Allah, hiçbir kuluna üzerinden kalkamayacağı yük vermez. Bu nedenle her zorluğun bir çözümü mutlaka olacaktır. Bu çözüm için Allah’tan dilemek ve yardım istemek en doğrusudur.

Rabbi Yessir duasının faziletleri şu şekilde söylenebilir;

Rabbi Yessir duası, insanların umutsuzluğa düşecek kadar zor durumda olması durumunda okunmalıdır. Duanın rahatlatıcı etkisi sayesinde zorluk daha kolay aşılacak gibi hissedilir. Bununla birlikte yeni bir işe başlayacak olanlar işinin hayırlı olması için, yeni bir okula başlayacak olanlar zihin açıklığı için, sınava girecek olanlar başarılı olmak için Rabbi Yessir duasını okuyabilir.

Rabbi Yessir duası ile Allah’tan yardım istenir. Dünya hayatını kolaylaştırmak ve zorluklardan kurtulmak için sıkça bu dua okunmalıdır. Bir kişi herhangi bir işe başlamadan önce Besmele çekerek Rabbi Yessir duasını okursa, o işten sıkıntısız şekilde kurtulacaktır. Allah, Rabbi Yessir duasını sürekli okuyan kullarına kapılarını sonuna kadar açacaktır.