Mutlu Olmak İçin Okunacak Dua

Mutlu olmak için okunacak dua birçok kişinin istediği tek şey mutluluktur. Herkes mutluluğu farklı tanımlar. Mutluluğun kaynağı huzurdur. Huzur için dua gerekir. Bir çok kişi gün içinde yaşadığı sorunlardan, hayatında ki sıkıntılardan kurtulmayı arzular. Huzurlu ve mutlu bir yaşama için her şeyi yaparlar.Aslında bunun kolay yolları da vardır. Kişiler bazen istediği şeyler olmayınca, sevdiklerini kaybettikleri zaman mutlu olmaktan vazgeçerler. Hayatta onları mutlu edecek hiç bir şey bulamazlar.

Allah kullarının sıkıntı ve dertlerine dua sayesinde derman olmaktadır. Dua her kapının açılmasına yardımcı olur. Mutlu olmak için yapmanız gereken tek şey dua etmek ve hayatta size sunulan nimetlere şükretmektir. İslam alimleri kişilerin huzuru ve mutluluğu bulabilmelerinin yollarından birinin de dua olduğunu söylemişlerdir. Özellikle aile içinde sorun yaşayan kişiler ailelerinde mutluluğun ve huzurun olması için alimlere gitmişlerdir. Alimler onlara duanın yardımcı olacağını söylemişlerdir. Mutluluk duası birçok şekilde okunur. Birçok da mutluluk duası bulunmaktadır. Önemli olan duaya niyet ettiğiniz zaman içten ve masum bir şekilde niyet etmenizdir.

Büyük İslam alimleri mutluluk duası okuyarak mutlu olma yolunda ilerleyen kişilere günlük hayatta pratik olarak uygulayacakları bazı önerilerde bulunmuşlardır. Alimlerin bu husustaki tavsiyelerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Allah’ın verdiği her türlü nimet için devamlı şükredin. Şükretmek hem ruhu arındırır hem de kişiye arzuladığı tüm nimetlerin verilmesini sağlar.
Kesinlikle boş durmayın ve mutlaka faydalı işler yapın. Çalışmak ve güzel işler yapmak mutluluğa nail olmanıza vesile olacaktır.
Gün içinde fırsat buldukça Allah’ın ismini anın ve Kuran’dan kısa sureler ezberleyerek okuyun.
Her zaman temiz ve bakımlı olun. Güzel kokmaya gayret edin.
Elinizden geldikçe ihtiyaç sahiplerini sevindirecek miktarda sadaka verin.
İbadetlerinizi aksatmayın ve Allah’a karşı kulluk görevinizi yerine getirin.
Ailenize ve sevdiklerinize karşıya sorumluluklarınızı bilin. Sevdikleriniz için yapacağınız her türlü fedakârlık sizi mutlu edecektir.
Hayatınızın her aşamasında dua ederek manevi güç temin edin.
Yaşamınızda mutsuzluğa neden olan gereksiz eşyalardan, işlerden ve kişilerden kurtulun.
Burada ifade edilen hususlar dışında büyük İslam alimleri asıl mutluluğun “düzenli bir yaşam sürdürmek” ile mümkün olabileceğini de ifade etmişlerdir.

Mutluluk Duası

Çünkü niyet duanın Allah’a ulaşmasının bir yoludur. Mutluluk duası aile huzuru için, eşler arasındaki sıkıntıların giderilmesi için ve iç huzur için okunur. Mutluluk duası insanların sıkıntılı günlerinde rahatlamaları, mutluluğu bulmaları amacıyla okunacak duadır.
Mutluluk duası şu şekildedir;

Kişi mutlu olmak için sabah ve akşamları 1 Fatiha ve 3 İhlas suresini okuyup Peygamber efendimiz (s.a.v) ruhuna bağışlar. Daha sonra 7 defa ” Hasbiyallahu la ilahe, illa hüvel aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym. Amin ” okunur.
Daima mutlu ve huzurlu yaşam sürmek isteyen kişiler niyet ederek Allah’ın isimleri olan esmaül hüsnayı okumalıdırlar.
Ayrıca eşi ile birlikte mutlu olmak isteyen kişiler her gün büyük bir istek ile 100 defa ” İlahi ente maksudi ve rızake matlubi ” diye dua etmelidirler.

Mutluluk için Allah’ın isimlerinden olan -Ferdün, Hayyun, Kayyumun, Hakemun, Adlun, Kuddûsun isimleri zikredilmeli ve zikredildikten sonra 19 harf içeren 19 ayet ile Allah’ dua edilerek ona sığınılır ve yardım istenilir.

Mutlu Olmak İçin Okunacak Dualar

Mutlu Olmak İçin Okunacak Duâ olan Mutluluk duası, aile saadeti için, eşler arasındaki huzursuzlukların bir kara bulut gibi dağılması ve iç huzur için okunur.

Mutlu olmak için sabah ve akşam bir Fatiha ve üç İhlas suresi okunup Peygamber efendimiz (sav.) in ruhuna ve ailesindeki ölmüşlerinin ruhuna bağışlandıktan sonra 7 defa şu dua edilmelidir : Hasbiyallahu lailahe ,illa hüvel aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.

Amin….

Allah’a yakın olmak isteyenler ve daima mutlu mesut bir yaşam için şöyle bir mutluluk duası vardır.

Bismillahirrahmanirrahim Ya Allahü Ya Alimü Ya Aliyyü Ya Rahmanü Ya Rahimü Ya Azimü Ya Ehadü Ya Vitrü Ya Selamü Ya Mü’ minü Ya müheyminü Ya Basıru Ya Vahidü Ya Kerimü Ya Latifü Ya Halimü Ya Kebiru Ya Mütekebbirü Ya Mennanü Ya Hannanü Ya Tevabü Ya Mahmudü Ya Ma ‘mudü Ya Zahiru Ya Batınü Ya Tahirü Ya Ev velü Ya Ahirü Ya Hayyü Ya Selamü Ya Vasiu Ya Rafiu Ya Mürtefiu Ya Şamihu Ya Nurü YA Zülkuvveti vel- ikram. Amin…

Ayrıca sevdiğiyle mutlu olmak için her gün büyük bir huşu ile 100 defa;

İlahe ente maksudi ve rızake matlubi. Amin. diye dua edilmelidir.
Mutluluk duası olarak etkili olduğu inanılan ve her gün 21 kez okunması gereken diğer bir dua da:
Yevme tetis semaü bi duhanin mübinin yahşen nâşe hâzâ azabün eliym. La havle vela kuvvete illa billahül aleyyül aziym ve zellel naha lehüm feminha rakubühüm ve minha yekülün. Amin…

Mutluluk için okunacak dua :

Furkan suresi 74. ayet
وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا
Okunuşu :
Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ (imâmen).
Anlamı :
Ve onlar: “Rabbimiz, eşlerimizden ve zürriyyetimizden bize göz aydınlığı bağışla ve bizi muttakilere (takva sahiplerine) imam kıl.” derler.

Mutluluk Duası :
“Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ.”
Anlamı :
Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve nesillerimizden gözlerimizin bebeği olacak salih insanlar ihsan et ve bizi iyilere önder kıl.