Mübin Duası Okunuşu Anlamı

Mübin duası Mümin biri ihtiyaç duyduğu hayırlı olan dileklerine kavuşması için önce nedenlerini bildiği bir plan yapar. Bu sonucu olarak gerekli görülen şartların yerine gelmesinin sonunda, dileğin gerçekleşmesi için Allah’a yalvarır. Dileğin yerine gelmesi için en güçlü dualardan biri Mübin duasıdır. Mübin duası, bilindiği üzere Yasin suresiyle beraber, Yasin suresinin aralarında bulunan Mübin kelimesinden sonra 1, 3, 5 veya 7 defa okunan bir duadır. Yasin Kur’anı Kerimin en fazla okunan ve okunması makbul olduğu bildirilen surelerden biridir.

Bu sureyle ilgili olarak Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle bildirmiştir. buyurmuştur ki; “Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’an’ın kalbi de sure i Yasin dir” Böyle olduğu gibi Kur’anı Kerimin de özeti niyetindedir. En makbul şekli abdest alınarak maddi ve manevi hazırlık yapılıp, sonra Yasin okunur. Mübin kelimesi ile biten ilk ayete kadar okunur. Sonra Mübin duası okunur, tekrar ikinci Mübine kadar devam edilir. Mübinde durulur ve Mübin duası okunur. Bu şekilde devam edilerek her Mübin kelimesinde durularak, Mübin duası okunur ve bu şekilde en son 77. Ayette yer alan Mübin duası okunduktan sonra Yasin suresine devam edilerek sonuna kadar oknur.

Mübin Duası Türkçe Okunuşu Anlamı : Bismillahirrahmanirrahim. Sübhanel müneffisi an külli medyun. Sübhane müferrici an külli mahzun. Sübhanel muhallisi an külli mescun. Sünhanel alimi bi külli meknun. Sübhane men cealae hazainehu beynel kafi ven nun. Fe iza kada emren fe innema yekulü lehı kün feyekun. Fa sübhanellezi bi yedihi melekutü külli şey’in ve ileyhi türceun.<

Mübin Duası Türkçe Meali: “Ey her şekilde borçtan kurtaran, Seni tenzih ederim. Ey türlü hüzünlerden kurtarıcı. Seni tenzih ederim. Ey her hapislikten kurtaran Seni tenzih ederim. Ey her türlü gizliyi bilen Seni tenzih ederim. Ey bütün hazineleri Kaf ve Nun arasında var eden, Seni tenzih ederim. O bir işi dilerse ona “ol” der, o şeyde hemen oluverir. Her bir şeylerin iç yüzünü bilen, her şeyin melekûtunu elinde tutan, gücü her şeyin üstünde olan Allah’ı tenzih ederim. Her şey Ona sonunda dönecektir.”

Mübin Duasının Fazileti: Dünya ve ahrete ait olan herhangi bir dilek ve hacetin yerine gelmesi, sıkıntı, dert, keder, elem ve kasvetin gitmesi için niyetle, Yasin Suresinde bulunan her “Mübin” kelimesinden sonra üç, beş ya da yedi kere bu duanın okunması icap eder.

Şayet halis bir niyetle okunduğu zaman Allah c.c. dua edenin her dileğini yerine getirir. Yasin suresinin okunması bitince, bu duanın da okunması tavsiye edilir. Bu dua okunduğu zaman, hacetlerin kabulüne vesile olur. Yüce Mevla, ihlasla okuyanı, sıkıntı ve kederinden kurtarır. Yasin suresi bitince okuyunca faydasını görecektir.

Yasin suresi içinde, Mübin kelimesi 7 defa geçer, bu kelimeleri bir daire içine alın ve işaretleyin, her Mübin ismine gelince de 3, 5 veya 7 defa Mübin duası okunur.

Mübinli Yasin Nasıl Okunur?

Yasini şerifi okuma usullerinden biriside “mübinli yasin”dir. Bu usul ile Yasini şerif suresi özellikle görünen ve görünmeyen düşmanlardan korunmak amacıyla okunur.

Bu usulde yasini şerif okurken 1. Mübine geldiğinde başa geçer, bu sefer 2.ci Mübine kadar okur, tekrar başa geçer 3.cü Mübine kadar okur, başa geçer…..7ci Mübine geldiğinde artık başa geçmez ve sonuna kadar okur.

(Muhafaza altına almak istediği mahallin etrafı dolaştırılarak tamamlanır)

– Dertlerden, gamlardan , kederden kurtulmak için
Yasin-i Şerif okurken Mübinlere gelindiğinde ( 7 adet Mübin vardır) Mübinlerde bu duayı okumayı tavsiye etmişlerdir. ( Bu usulde tekrar başa dönülmez,her bir Mübinde Mübin duası okuyarak okumaya devam edilir)

سُبْحَانَ الْمُنَفِّسِ عَنْ كُلِّ مَدْيُونٍ سُبْحَانَ الْمُفَرِّجِ عَنْ كُلِّ مَحْزُونٍ سُبْحَانَ مَنْ جَعَلَ خَزَآءِنَهُ بَيْنَ الْكَافِ وَالّنُونِ سُبْحَانَ مَنْ اِذَا اَرَادَ شَيْأً اَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونْ اللهُمَّ يَا مُفَرِّجْ فَرِّجْ عَنَّا هَمَّنَا وَ غَمَّنَا فَرَجاً عَاجِلاً بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَ صَلّىَ اللهُ عَلَى سَيِّدِنَامُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِينَ آمِينْ

Şifa için Mübinli Yasin Okuma usulü:

Yasini şerifte 7 Mübin vardır. Her Mübinde Zemzem-i Şerife sıcak olarak (HU) diye nefes edilerek 123 defa okunur ve bu su bitmeden çoğaltılarak 7 gün içilir.