Mevlüt Duası Türkçe Okunuşu Anlamı

Mevlüt duası, okunan mevlüd-ü şerifin sonunda yapılan duadır. Dua yapılan ibadetlerin sonunda gerçekleştirilir. Dua kulu Rabbine yakınlaştıran en ulvi ibadetlerden bir tanesidir. Allah kuluna isteme duygusu vererek onu kendisine yakınlaştırmak ister. İnsan acizliği ölçüsünde Allah’tan medet umar ve ona sığınır. Duanın Allah katında makbuliyetini arttıran bazı hususi durumlar bulunmaktadır. Okunan mevlüdün arkasından kalabalık ellerle yapılacak dua da kabule karin dualardan bir tanesidir. Toplu olarak yapılan dualar daha eftaldir.

Mevlüt duası:

Ferdün Hayyül Kayyüm, Hakemün Adlün Kuddüs, Ya Zülcelali Vel İkram, Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali seyyidina Muhammed.

Allah’ım senin rızanı kazanmak için yaptığımız ibadetlerimizi eksiğiyle, kusuruyla kabul eyle. Bizleri dergahından eli boş çevirme. Amellerimizi katında makbul eyle. Bizleri okuduğumuz Kur’an-ı Kerimi hakkıyla yaşamaya çalışan kullarından eyle.
Nefislerin kendi derdine düştüğü, her uzuvdan ayrı ayrı hesap sorulacak mizanın kurulduğu o büyük günde bizlere kolay hesap vermeyi nasip eyle. Kabirde hesabı sağdan alınan, sorulan her suale hakkıyla cevap veren kullarından olmayı nasip eyle. Son nefeste de iman ve Kuran hakikatini soluklamayı nasip et. Bizleri İslam dini üzerine sabit kadem yarattın. Son nefesimize kadar bu hakikatten ayırma.

Allah’ım bizleri bir su damlası olarak yaratan, büyüten ve bu günler getiren sensin.

Sen Halıksın, Hakimsin. Bizleri en iyi terbiye edecek olan sensin. Bizi sonsuz ilmin, merhametin ve lütuflarınla terbiye et. Bugün burada okunan Kuran’ı Kerimden, mevlüdü şeriften ve çekilen tesbihlerden nail olan sevabı başta mevlüt sahibi olmak üzere amin diyen tüm kullarına ve ebedi aleme göçmüş yakınlarının hasenatlarına ilave eyle. Onların taksiratını affet ve kabirlerini nurla doldur.

Allah’ım bizleri sana hakkıyla kulluk eden kullarınla bir arada haşreyle. Sıratı müstakimden ve Efendimizin sünneti seniyyesinden ayırma. Bizlere yoldan çıkarmayacak kadar bol rızık, ilim ve bereket ihsan et. Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza eda nasip et. Bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız günahlarımızı bağışla ve bir daha şeytana uymaktan mukayyet eyle. Allah’ım senin sonsuz merhamet ve keremine inanarak bir araya toplandık. Sana açılan ellerimizi boş çevirme. Milletimizi ve Ülkemizi zalimlerin zulmünden muhafaza eyle. Müslüman kullarının arasına fitne tohumu saçmak isteyen insanlara fırsat verme. Onları ıslah et, onlara hidayet ver. Birlik, dirlik ve beraberliğimize kastedenlerin yoluna taş koy.

Efendimiz Muhammet Mustafa’yı vaad ettiğin Makamı Mahmut’a ulaştır. Büyük hesap gününde bizleri de o sancağın altında haşreyle. Kevser havuzundan bir damla da olsa nasiplenmeyi hepimize serfiraz eyle. Mevlüt duasına el açıp amin diyen herkesi san layık bir kul, Efendimize layık bir ümmet eyle. Amin.

اَلْحَمدُ للهِ رَبِّ الْعاَلَمِينَ وَ الْعاَقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ وَلاَعُدْواَنَ اِلاَّعَلَي الظَّالِمِينَ

وَ الصَّلاَةُوَ السَّلامُ عَلَي رَسوُلِناَ مُحَمَّدٍ وَعَليَ آلِهِ وَصَحْبِهِ اَجْمَعِين

رَبَّناَتَقَبَّلْ مِنّاَ اِنّكَ اَنْتَ السَّمِيعُ الْعَليِمُ

وَتُبْ عَلَيْناَ ياَمَوْلاَناَ اِنَّكَ اَنْتَ التَّوّاَبُ الرّحِيمُ

واهْدِناَ وَوَفِّقْناَ اِليَ الْحَقِّ وَاِليَ طَرِيقٍ مُسْتَقِيمِ

ّوَاعْفُ عَنّاَ ياَ كَرِيمُ ّوَاعْفُ عَنّاَ ياَ رَحِيم

وَغْفِرْ لَناَ ذُنوُبَناَ بِفَضلِكَ وَكَرَمِكَ ياَ اَكْرَمَ الاَكْرَ مِينَ واياَ اَرحَمَ الراَحِمِنَ

Allah’ım!senin rızanı umarak burada toplandık,huzuruna geldik,boynumuzu büktük,elimizi açtık,bizi kapından boş çevirme.

Ey Yüce Rabbimiz!Yüce kitabın kur’an ile bizleri huzura ve mutluluğa ulaştır, Kur’anı okumayı,anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eyle.

Ey Rabbimiz!Yaptığımız hatalara,kusurlara,günahlara pişman olduk,tövbe ediyoruz bizleri bağışla,

Ya Rabbi!Bizi sırat-ı müstekıym üzere daim eyle,şeytanın bizi saptırmasına fırsat verme.zikrinle kalplerimizi nurlandır,rahmetini bizden esirgeme. Bazı yüzlerin ağaracağı,bazılarının kararacağı günde,yüzleri ak,gönlü pak olan;Sevgili peygamberimizin liva-ül hamd sancağı altında toplanan mesut ve bahtiyar kullarından olmayı onlarla beraber cennete girmeyi ve cemalini seyretmeyi bizlere nasip eyle.

Ya rabbi! Ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından hayırlı eyle.Peygamberimiz (S.A.V) in senden istediği bütün iyilikleri bizde senden istiyoruz bizlerede nasip eyle,Onun sana sığındığı bütün kötülüklerden bizde sana sığınıyoruz, bizleride muhafaza eyle.

Allah’ım sen affedicisin,affı sversin;bizi affeyle.Bizi korktuklarımızdan emin kıl,Umduklarımıza ulaştır.

Ya Rabbi! Kalplerimizi doğru yola ilettikten sonra bir daha eğriltme.Sen lutufkarsın,istediğini istediğine verensin,Bize dünyadada ahrettede iyilik ver.bizi cehennem azabından koru.

Allah’ım bizi ve neslimizi İslama ve kur’ana bağlı insanlar eyle.Bizi Müslüman olarak dunyaya getirdiğin gibi,Müslüman olarak yaşamayı ve Müslüman olarak ölmeyi nasip eyle.

Vucudumuzu kaim nimetimizi ve sıhhatimizi daim evlatlarımızı alim eyle. Ya Rabbi!Bizleri şeytanın şerrinden,kötü insanların şerrinden, iç ve dış düşmanların şerrinden muhafaza eyle.

Ey Rabbimiz!Sen bizleri her türlü afetlerden,belalardan,depremlerden,yangınlardan, ve düşman istilasından koru.Ülkemizi,milletimizi ve vatanımızı ilelebet payidar kıl.

Ya Rabbel Alemin!Okuduğumuz mevlid’i şerif-i süreleri ayetleri ve salavat-ı Şerifeleri dergahı izzetinde kabul eyle.

Hasıl olan sevabı;Peygamberlerin ilki Hz Adem a.s ile sonuncusu Hz. Muhammed (s.a.v) ve her ikisi arasında gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin mübarek ruhlarına hediye eyledik,kabul eyle.

Evliyanın asfiyanın alimlerimizin ve ahrete imanla gitmiş mü’minlerin ruhlarına hediye eyledik,vasıl eyle.El açarak amin diyen buradaki hazır bulunan cemaatin geçmişlerinin rehlarına hediye ediyoruz,kabul eyle Ya Rabbi.

Özellikle bu mevlid-i şerifin okunmasına sebep olanların geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz,ikram eyle .

سُبْحأنَ رَبِّكَ رَبِّل عِزَّتِ عَمّأَ يَصِفُؤنَ وَ سَلأَمٌ عَلَلْ مُرْسَلِىنَ

وَلْحَمْدُ لِللأهِ رَبِّلْ عَألَمِىنَ