Kulak Ağrısı İçin Dua

Kulak Ağrısı İçin Dua, Kulak ağrısı günümüzde hemen hemen herkesin yaşamış olduğu ve sürekli şikayetçi olunan durumlardan biri olmaktadır. Kulak ağrısı genellikle gece daha fazla artış göstermektedir. Çünkü genellikle gece kişilerin vücutlarını dinlendikleri için ağrıların meydana çıkması ile ağrı daha çok hissedilir ve bu nedenle kişiler doktora gitmeyi daha çok tercih ederler.
Fakat yaşlı insanlarımız ise dua ederek kendi ilaçlarından uygulayarak geçmesini beklemektedir. Kulak ağrısı için dua okumak başka bir deyişle kulak ağrısının geçmesi ve buna bağlı rahatsızlıkların son bulması genellikle dualarla olmaktadır.

Dua bu zor ve sıkıntılı anınızda size şüphesiz çok faydalı olacaktır. Ağrı nedenle Allah’tan şifa isteyip dua etmek yine Allah’ın izniyle kulak ağrısını en kısa sürede atlatmanıza yardımcı olmaktadır. Bütün hastalıklara dua ettiğimiz gibi kulak ağrısına da dua edebilir ve geçmesi için bir çok dua okunabilir. Zira O her şeyi mümkün kılandır. Örneğin kulak ağrısı için okunacak dualardan birisi ise şöyledir.

Ezhib”l be”se Rabbin”nasi esfi ve entes”safi la sifae illa sifauke, sifaen la yügadiru sekama. anlamı ise şöyle olmaktadır. Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa olmamaktadır. İyi şifa ver ki hiç bir hastalık ve kulakta hiçbir ağrı kalmasın. Ayrıca geçmişten günümüze kadar yaşlılarımız bu şekilde şifa isterlermiş. Ayrıca Peygamber efendimiz bir hastalık sırasında dua ederek şifa edermiş.
Bu duayı okuyarak Allah’ın izniyle kulak ağrısının giderilmesi sağlanacaktır. Yada tüm herşeyin yerine ağrıyan kulağın üzerine el koyularak fatiha süresi okunarak 7 defa okumaya devam edilir ve iyileşmesi beklenir.

Kulak ağrısı için dua

Allahumme mettiğnî bi sem ‘i ve basarî vec’alhümâ el vârise minnî vensurnî alâ men zalemenî ve huz minhu bi şe’rî..

Türkçe Anlamı

Allah’ım, kulak ve gözlerime kuvvet ver, onları bana varis kıl (bağlı kıl), bana haksızlık edene karşı yardım et ve intikamımı ondan al.

KULAK AĞRISI NASIL GEÇER?

Kulak ağrısı için ilk olarak hekime gitmek gerekir. Ve kesinlikle kulak damlasını doktor önerisi olmadan kullanmayınız. Fakat ani olarak ortaya çıkan kulak ağrıları için uygulayabileceğiz bazı yöntemler vardır. Mesela, esnemeye çalışmak, ortamı havalandırmak, kulak kepçesini oynatmak, sakız çiğnemek, ısıtılmış havlu ile kulağı ısıtmak, bol sıvı tüketmek bunlardan bazılarıdır.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Kulak Ağrısını Ne Geçirir ?

Kulak ağrısı evde tedavi yöntemleri

Soğan: Kulak ağrısı denince ilk akla gelen antiseptik ve anti bakteriyel özelliği olan soğan. Rendelenmiş soğanın suyunu iyice süzüp soğan suyunu kısık ateşte cezvede kaynatın. Ilındıktan sonra ağrılı kulağa 1 damla damlatmak ağrıya iyi gelir.

Nane: Anti bakteriyel özelliği olan nanenin aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Nane yapraklarını kaynatıp suyundan 1-2 damla damlatmak kulak ağrısına iyi gelecektir.

Sarımsak ve susam yağı: 1 tatlı kaşığı sarımsak ve 2 yemek kaşığı susam yağını kaynatıp soğumaya bırakın. Süzerek suyunu birkaç damla ağrılı kulağa damlatın. Bunu günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Zencefil: Anti-inflamatuar ve doğal bir ağrı kesici olan zencefil kulak ağrısına iyi gelir. Taze zencefilin suyunu çıkarıp 1-2 damla damlatmak yeterli olacaktır.

Zeytinyağı: 1 yemek kaşığı ocakta ısıttığınız zeytinyağını soğumaya bırakın. Ağrılı kulağa 3-4 damla damlatın.

Ağrı kesici ilaçlarda kulak ağrısını azaltmaya yardımcı olur fakat kulak ağrısının gerçek sebebini baskılayarak daha kötüye gitmesine sebep olabilirsiniz, semptomlarınız hafiflesede tam olarak geçmediği durumlarda doktora gitmenizde fayda vardır.

Kulak ağrısına ne yapmalı?

Kulağınızı rüzgâr ve soğuk havadan koruyun.
Ilık veya sıcak uygulaması yapmak iyi olabilir.
Kulağı kulak temizleme çubuğu vs. gibi şeylerle kurcalamayın.
Havuz ve duşta, kulağa su kaçırmamaya özen gösterin.
Bol bol sıvı tüketin.