Kaza ve Belalardan Korunmak İçin Dua

Kaza Bela Duası, hayat karşısında birtakım olumsuzluklardan korunma adına okunan duadır. Kur’an-ı kerimde adı geçen duaların dışında içtenlikle dile getirilen kendi cümlelerimizle kurduğumuz dua dahi kaza ve beladan korunmaya yetecektir. Bu hususta dara düşen her kim olursa olsun kalbinin daraldığı anda kaza bela duası okur ise yüce Rab o duayı geri çevirmez. Hayra alamet eden söz konusu bu dua adım atılan işin rast gitmesine sebebiyet verir. Her türlü kaza ve beladan korunmak için öncelikle önlem alınmalı ve abdestli bir şekilde din kuralları dahilinde duaya başlanmalıdır.

Manevi anlamda huzura ermeyi nasip eden ve hayırlı bir şekilde adım atmayı nasip eden birçok kaza bela duası vardır. Bu duaları gün başlangıcı ve akşam namazı sonrasında okuyan insan canını, ailesini ve malını tüm tehlikelere karşı korumuş olur.

Kaza Bela Duası Nelerdir?

Nas Duası

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla. De ki: Cin ve insanlardan insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecilerin kötülüğünden insanların Rabbine insanların melikine insanların ilahına sığınırım.

Felak Duası

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla. De ki: Sığınırım sabahın o rabbine yarattığı şeylerin şerrinden karanlık çöküp bastırdığında gecenin şerrinden düğümlere üfleyen o üfürükçülerin şerrinden ve kıskançlık gösterip bir kıskancın şerrinden sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.

HER TÜRLÜ KAZA VE BELADAN KORUNMAK İÇİN

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”-

Duânın Meali:

“Allahım! Efendimiz Muhammed’e (sav) ve onun ehli beytine salât et. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Kaza ve beladan korunmak için hangi duaları okumak gerekir?

İhlas, Muavvizeteyn [ Felak ve Nas ] ve Fatiha suresini akşam, sabah üçer kere okuyan, malını, canını, çoluk çocuğunu, bütün belalardan muhafaza etmiş olur. (İslam Ahlakı)

Korkulu yerde ve düşman karşısında, emin ve rahat olmak için Li ilafi’yi [Kureyş suresini] okumalıdır. Tecrübe edilmiştir. Gece ve gündüz, hiç olmazsa, 11 defa okumalıdır!

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleriyle uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] “Bismillâhillezî lâ-yedurru me’asmihî şey’ün fil-erdı velâ fissemâi ve hüves-semî’ul’alîm” duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, yıldırım, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zâlimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalı. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(“Bismillâhillezî lâ-yedurru me’asmihî şey’ün fil-erdı velâ fissemâi ve hüves-semî’ul’alîm” duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

(Evinden çıkarken iki rekât namaz kılan, dışarıdan gelecek her çeşit beladan korunur. Evine girince iki rekât namaz kılan da, içteki kötülüklerden korunmuş olur.) [Beyheki]

(“La ilahe illa ente sübhâneke, innî küntü minez-zâlimin” duasını okuyan, dert ve beladan kurtulur.) [Hakim]

(“Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

(Cuma namazından sonra, yedi defa İhlas ve Muavizeteyn [ Felak ve Nas ] okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan ve kötü işlerden korur.) [İ. Sünni]

(Aksırınca “Elhamdülillah” diyeni, Hak teâlâ yetmiş çeşit beladan korur.) [İslam Ahlakı]

(Sabreden beladan kurtulur.) [İslam Ahlakı]

Başınıza bir musibet geldiginde asagidaki 5 hadis-i serif’i hatırlayın

1. Sihhatli olmaniz ve hasta olmamaniz sizi sevindirir degil mi? Birbirleriyle itisen merkepler gibi olmayi da herhalde istemezsiniz. Belalara ugramis ve boylece kefaret eshabi olmayi da istemiyorsunuzdur. Halbuki, kul icin Allah indinde oyle bir makam olur ki, ameli ile ona erisemez. Ancak, Allah onu, bu makama ulastiracak bir musibetle kendisini mubtela kilarak eristirir.

Ravi: Hz. Abdullah Ibni Iyaz (r.a.)

2. Allah Tebareke ve Teala buyurur: “Kullarimdan birine, bedeninde veya evladinda veya malinda bir musibet tevcih ettigimde, o da onu sabri cemille karsiladiginda, kiyamet gunu haya ederim, onun icin ne defter acarim, ne de mizan dikerim.”

Ravi: Hz. Enes (r.a.)

3. Eger beni seviyorsan, belaya sabira hazirlan. Yemin ederim ki, Beni sevene bela, tepeden dereye gelen sudan hizli gelir. Yarabbi Beni sevene iffet nasip et. Rizki kafi miktarda olsun. Sevmeyenin mali da evladi da cok olsun.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

4. Biz Peygamberler topluluguyuz. Bizim icin belalar, ecirler gibi, kat kat verilir. Peygamberlerden bazilarina bitler, onu oldurunceye kadar, musallat olurdu. Onlar, belalardan, sizin rahatliktan hoslandiginiz gibi hoslanirlar.

Ravi: Hz. Ebû Said (r.a.)

5. Kiyamet gunu oldugunda, belaya muptela olan kimseler getirilir. Lakin onlar icin divan acilmaz, mizan kurulmaz ve siratta konulmaz. Onlarin uzerine ecir dokulur de dokulur. (Baska bir rivayette soyle eklenmektedir: Allah’in bu insanlara olan rahmetini goren diger inananlar “keske bizim etlerimizi de paramparca etselerdi de bizler de bu rahmete mazhar olsaydik” )

Ravi: Hz. Omer (r.a.)