İmamı Azam Duası Okunuşu Anlamı

İmamı Azam Duası; İsmi Azam Allah Teala’nın en büyük, yüce olan ismidir. Dua ederken, günahlarımızın affı için Allah Teala’ya yalvarırken, dilek ve isteklerimi O’na bildirirken, dertlerimize şifayı O’ndan dilerken O’nun isimleri ile dua etmek dua etmenin en güzel şeklidir. Duaların kabul ve duanın samimi olması için İsmi Azam ile yapmak en güzeli olacaktır. Allah Tealaya O’nun güzel isimleri ile seslenmek, yalvarmak, yakarmak dua adabının da yer alır. İsmi Azam ile beraber salavat getirmek duayı daha da güzelleştirir. Dua etmek Allah katında kul değerini artırır. Furkan Suresinde ”Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var” ayeti yer alır. Bu ayetten de anlaşılır duanın ve kulluğun dua ile olan ehemmiyeti.

Bunun dışında İmamı Azam Hazretlerinin ömrü boyunca okuduğu bir dua vardır. İmamı Azam Hazretlerinin yapmış olduğu dua mükemmel bir duadır, kim bu duayı devamlı okursa Allah’ın izni ile sevap kazanır.

İmamı Azam Duası Türkçe Anlamı

Sürekli olan, ebediliğinde son olmayan, tüm noksanlardan temiz, saf olan Rabbimi tesbih ederim. O yüce olan Mevlamı hatırlar, anar ve hem gece hem gündüz yad ederim. Tek, bir olan Allah Teala’yı tesbih ederim. Tek bir şeye muhtaç olmayan O yüce olan Allah Teala’yı tesbih ederim. Yeri, donmuş su üstüne döşeyen Yüce Rabbimi tesbih ederim. Bütün mahlukatı yoktan var eden, yaratıcı olan, sayılarını bilen Yüce Rabbimi tesbih ederim. Yarattığı bütün canlıların rızkını veren ve hiç kimseyi unutmayan Yüce Rabbimi tesbih ederim. Arkadaş, dost, eş ve çocuk edinmemiş olan Yüce Allah’ı tesbih ederim. Doğmamış ve doğurulmamış olan, kendisine kimsenin eş olmadığı Yüce Allah’ı tesbih ederim. Beni gören, yerimi bilen, benim rızkımı yaratan ve beni hiç bir zaman unutmayan Rabbimi tesbih ederim.

İmam-ı Azam’ın Tesbihatı

Okunuşu: “Sübhanel ebediyyil ebed. Sübhânel vâhidil ahad. Sübhâne ferdis sammed. Sübhâne râfiissemâi bi gayri amed. Sübhane men besetal arda alâ mâin cemed. Sübhâneke men halakal halka ve ahsâhum aded. Sübhâne men kasemel erzâka velem yense ahad. Sübhânellezî lem yettehiz sâhibeten velâ veled. Sübhânellezî lem yelid velem yûled velem yekün küfüven ehad. Sübhâne men yerânî ve ye’rifü mekânî ve yerzukunî velâ yensânî.”

Meali: Devamlı olan, ebediliğine son olmayan, tüm eksikliklerden arı (tertemiz) olan Rabbimi tesbih ederim. O yüce Mevlâmı hatırlar, anarım, gece gündüz yad ederim. Bir tek olan Allah’ı tespih ederim. Tek bir şeye muhtaç olmayan Allah’ı tesbih ederim. Direksiz gökleri yükseltip tutan Allah’ı tesbih ederim.

Yeri, donmuş su (buz) üzerine döşeyen Allah’ı tesbih ederim. Tüm mahlûkatı (yaratıklarını) yoktan var eden- yaratan, sayılarını bilen Allah’ı tespih ederim. Tüm canlıların rızıklarını taksim edip hiç kimseyi unutmayan Allah’ı tespih ederim.

Arkadaş, eş, çocuk edinmemiş olan Allah’ı tespih ederim. Doğmamış, doğurmamış, Kendine kimse de denk olmamış olan Allah’ı tesbih ederim. Beni gören, yerimi bilen, bana rızık veren, beni hiç bir zaman unutmayan Allah’ı tespih ederim.”

İmam-ı Azam Hazretleri tüm ömrünce bu duayı okumuştur. Çok mükemmel bir duadır. Manasına bakıldığında değeri daha da iyi anlaşılır. Kim bu duayı sürekli okursa büyük sevaplara nail olur.