İç Sıkıntısından Kurtulma Duası

İç sıkıntısı için dua: Hemen herkesin merak ettiği bir duadır. Nedeni ise ömrü boyunca hiç içsel sıkıntı ve ruh daralması yaşamış birini görmek mümkün değildir. Genelde ergenlikle beraber bir çok insanda hayatı boyunca devam eden iç savaş başlar. Bu hayatın insanlara sunduğu kötü sürprizlerin bir izidir. Maalesef kimsenin hayatı masaldan ibaret olmadığı için herkeste iç sıkıntısı görülmesi gayet normal bir durumdur. Bu gibi durumlarda ise insan oğlunun en büyük silahı elbette duadır.

İç sıkıntısı için dua ise her zaman dilimizde olan dualardan ibarettir. Genel olarak bakıldığında bütün duaların iç sıkıntısı için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Çünkü dua insanın en büyük dayanağı, zor anlarının bir kaçışı, açılmayan kapılarının açılışıdır. Ne tür olursa olsun ki yeri göğü tutan duadır. Bu nedenle sıkıntı anlarında duaya sarılmak insan oğlunu oldukça rahatlatır ve sıkıntısını giderir. Elbette ki her dua sıkıntıyı giderir fakat özellikle iç sıkıntısı halinde okunacak özel dua ve zikirlerde bulunmaktadır. Bunun yanında ise cuma namazından sonra ; İhlas, felak ve nas surelerini yedişer defa okuyan birisi bir haftalık sıkıntısından kurtulur.

İç sıkıntısı bastığı anda insan bol bol ”estağfirullah el azim” zikrini çekerek de rahatlar. Bunların yanında ise;

İç sıkıntısı için okunan dualar
La ilahe illallah (sayısız bol bol okunur)
Hasbünallah ve ni’mel-vekil (sayısız bol bol okunur)
La havle vela kuvvete illa billah (99 kere okunur)
Allah, allahu rabbüna la şerikeleh (sayısız bol bol okunur)
Elhamdülillah ( sayısız bol bol okunur)
İç sıkıntısı için yukarıda verilen zikirler ve dualar bol bol okunur ve rahatlama sağlanır. Bunların yanı sıra yasin okumakta iç sıkıntısı için okunan dualar arsındadır ve oldukça etkilidir. Her gün bir yasin okumak iç sıkıntısını tamamen ortadan kaldırıp manevi bir huzura kavuşturur. Kur’an-ı kerim de her zorluğun bir kolaylığı vardır diye buyurulmuştur. bu nedenle iç sıkıntısı için dua, Kur’an-ı kerimden her hangi bir ayette de olabilir. yani okunan her hangi bir aşır bile iç sıkıntısından kurtulmak için yeterli bir sebeptir. Netice de Kur’an-ı kerim gibi yüce bir kitabın okunması elbette ki insanı manevi bir yükselişe götürerek iç sıkıntısını giderir.