Hasbinallah Ve Nimel Vekil Duası

Hasbinallah Ve Nimel Vekil Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasbinallah ve nimel vekil duası: Hasbinallah ve nimel vekil ve nimel mevla ve nimen nasir. Bu dua çok faziletleri olan bir duadır. Her türlü sıkıntı, zorluk, başa gelen bir musibet karşısında bu duayı zikretmek çok faydalıdır. Bu çok faziletli bir zikirdir. Hasbinallah ve nimel vekil duası, anlamı okadar faziletlidir ki bu duayla Allah’a havale ettiğiniz her musibet ve bela Allah tarafından mutlaka hayırla sonuçlanacaktır.

Hasbinallah ve nimel vekil duası anlamı ve faziletleri:

Hasbinallah ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen nasir, Allah Teâlâ bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ne güzel yardımcıdır anlamına gelmektedir. Sıkıntıları bertaraf etmek için oldukça etkili bir duadır. Hasbinallah ve nimel vekil duası çok önemli bir zikir olmakla birlikte Allah’a tam teslimiyet, olana olan sonsuz güven, tam tevekkül, ona olan bağlılık ve sevgi ile her işimizi Allah’a havale etmemizin Allah’a tam teslimiyetimizin bir göstergesidir.

Hz. İbrahim a.s. ateşe atılmak için mancınığa konduğu zaman Cibril a.s. bana ihtiyacın varmı diye sorduğunda Hz. İbrahim a.s. sana hayır ama alemlerin rabbine evet diye cevap verdi. Bunun üzerine Hasbinallahu ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen nasir, yani “Allah Teâlâ bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ne güzel yardımcıdır” diyerek yakıcı ateşin kendisine soğuk ve selametli olmasını sağladı. Buda bizlere gösteriyor ki sıkıntıda kaldığın zaman, derdin olduğu zaman sadece çok esirgeyen, herşeye kadir olan ve rahmet edenlerin en merhametlisi olan rabbine sığın ve Hasbinallahu ve nimel vekil ve nimel Mevla ve nimen nasir zikrini dilinden düşürme.

HASBUNALLAHU VE Nİ’MEL VEKİL

“Onlar (o mü’minler) öyle kimselerdir ki, halk kendilerine; ‘Düşmanınız olan insanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun!’ dediklerinde,
bu söz onların imanlarını arttırdı ve Allah bize yeter, O ne güzel vekildir! dediler.”
(Âl-i İmrân: 3/173)

Buhârî’nin Abdullah İbni Abbas (RA)’dan naklettiği bir rivayette göre: 
“Ateşe atıldığı zaman İbrahim aleyhisselâm’ın son sözü:
 “ALLAH bana yeter, o ne güzel vekildir” demek olmuştur.
Bu sözü ilk söyleyen Hz.İbrahim (AS) dır.

Hz. İbrahim (a.s)’ın okuduğu dua 12.000 defa okunursa sıkıntılardan feraha erileceği ifade diliyor. Biz de okuyalım tüm sıkıntılarımız için.

Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr … Bu dua ile ilgili olarak Resulallah Hz Muhammed (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizden herhangi biriniz, büyük bir elem-keder, dert-bela, düşman ile karşılaştığınızda ‘Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl’ duasını okuyunuz.

Cenâb-ı Allah, düşmüş olduğunuz belâyı sizden uzaklaştırır.” Yüz defa “Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl” deyiniz. Yüzüncü de “Ni’mel’Mevlâ ve ni’men’nasıyr” diye ilave ediniz. Böylece korktuğunuzdan emniyet ve selâmette olursunuz”

Bu dua gökte asılmış bir kılıçtır.” 19 Gece “Hasbünallahü ve nimel vekil..

Her türlü sıkıntılardan feraha çıkmak ve her türlü hayırlı dileklerin kabulü için çok makbul ve tesirli bir duadır.

Duaya başlamadan 7 İstiğfar 7 salavat 7 Elhamdülillah..okuyalım ve 19 gece 1900 defa okuyalım.

“Hasbünallahü ve ni’mel vekil” ayeti kerimesi gökte asılmış bir kılıçtır.

“Hasbünallahü ve nimel vekil.” her 100 okumadan sonra ” Nimel mevla ve nimen nasir.”

Bu minval üzere Hasbünallahü ve ni’mel vekil ayetini her gece (1900) bin dokuzyüz kere okuyarak ondokuz gece buna devam et ve Cenabı Hakkın ihsanını bekle.

Her türlü sıkıntıdan kurtulmak için “70 bin” Hasbünallah ve nimel vekil..

Her türlü sıkıntınız için bu dua çok makbuldür.Bu dua ile sıkıntınız çözümü için Allahü Teâlâyı vekil ediyorsunuz..Her işinizde ve sıkıntınızda Allah’ı vekil kılmak kadar üstün birşey yoktur.Yüce Allah’ın vekilliği ile her işiniz kolaylaşır.Bu dua her gün en az 100 okunabildiği gibi bir kaç kişi iel 70 bin defa okunursa sıkıntınızda bir an önce kurtulursunuz.

Borcunuz mu var Allah’ı vekil kılın inşallah en kısa zamanda Yüce Allah’ın vekilliği ile kurtulursunuz.İçinden çıkamadığınız bir sıkıntınız mı var bu dua ile Alah’a havae edin.

Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr

Bu dua ile ilgili olarak resulallah Hz Muhammed (S.A.V) şöyle buyuruyor: “Sizden herhangi biriniz, büyük bir hadise (olay) ile (elem-keder, dert-bela, düşman ile karşılaşma gibi) ‘Hasbünallâhü ve nîmel vekiyl’ duasını okuyunuz. Cenâb-ı Allah, düşmüş olduğunuz belâyı sizden uzaklaştırır.” yüzüncüde…”Ni’mel’Mevlâ ve ni’men’nasıyr” diye ilave ediniz

Her türlü sıkıntı için her gün okunacak dua

Her türlü sıkıntılarınız için bu duayı günde 100 defa okuyun.Sıkıntınız olmasa bile her işinizde Allah” vekil edinmeniz ve her işinizde onu yardımcı seçmeniz ne kadar güzel olur.
“Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr”

(“Allahü Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”)