Elemneşrahleke Duası

Elemneşrahleke Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Elemneşrahleke Duası; Bu sure İnşirah Suresi olarak da bilinir. Müslümanların öğrenmesi bilmesi gereken Kuran-ı Kerim de yer alan sureler arasındadır. 8 ayetten meydana gelen ve Mekki olan bir suredir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e oldukça sıkıntılı olduğu bir zaman diliminde indirilen bir suredir. Bundan dolayı ferahlama anlamına gelen İnşirah adını almıştır. Şüphesiz ki Allah’ın kullarına gönderdiği her surenin ayrı bir esrarı ayrı bir sırrı vardır. Okunduğu zaman kalpteki sıkıntıları giderir. Bu sureyi bol bol okumak Allah’ın rızasına eren kullardan olmak ve hayatta çok sık karşılaştığımız, tanımını koyamadığımız iç sıkıntısı problemine şifa olacaktır.

Elemneşrahleke suresinin türkçe okunuşu

“Elemneşrahleke sadrek. Ve vedağna anke vizrek. Ellezi engada zahrek. Ve refağna leke zikrek. Feinne meal usri yüsra. Inne meal üsri yüsra. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab”

Elemneşrahleke Duası Türkçe Meali

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. Biz senin için göğsünü açmadık mı? Senden yükünü alıp atmadık mı? O senin belini büken sana eziyet veren yükünü. Şanını ve ününü yüceltmedik mi? Elbette ki zorluk yanında kolaylıklar da vardır. Evet, zorluk ile birlikte bir kolaylık daha var. O halde boş kaldığın zaman hemen başka bir işe koyul. Sadece Rabbine yönel.Elemneşrahleke Duası Faydaları

Çalışma ve ibadet konusunda olan tembellik, miskinlik kalkar.

Elemneşrahleke Duası

Korku, evham, vesvese ve endişeler gider, yok olur.
Elemneşrahleke duası ezberleme konusunda sıkıntıları var ise bu problem ortadan kaybolur, gider. Hafızaya kuvvet verir. Ulema ezber problemi yaşayanların bu sureyi bir kağıda yazıp zemzem suyu içerisinde surenin yazıları silininceye dek bekletildikten sonra zemzem suyunu içmenin yararlı olacağını söylemişlerdir.

Bu sureyi günde 79 kez okuyan Müslümanlar, manevi anlamda kazanmak istedikleri ilme kavuşur ve kazandığı ilmi korur, muhafaza eder.
Stres, sıkıntı, bunalım, depresyon içinde bulunan bireylerin bu sureyi bol bol okuması içlerine ferahlama hissi verecektir. Motivasyon aracı olan bir suredir.

Bu sureyi her gün farz namazların ardından 7 kez okuyanların rızkı kolaylaşır, tembellikten uzaklaşır, kederden kurtulur.
Herhangi bir muradı olan Müslümanların bu sureyi okuyarak muratlarının kabulüne mazhar olur.
Birey saç ve sakal tarama esnasında bu sureyi okur ise fakirlik ona rastlamaz.
Herhangi bir dileği olan kişi 2 rekat Allah rızası için kılınan namazın ardından 152 kez tespih olarak bu sureyi çekerse dileği kabul olur.