Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz, dua her Müslümanın yapmış olduğu ibadetinin özüdür, aynı zamanda Allah’ın hoşnutluğunu kazanmada en büyük vesilelerden bir tanesidir. Dua etmek özellikle ramazan ayında tutulan oruç ile birleştirildiğinde çok büyük öneme sahip olmaktadır. Bunun için ramazan ayında iken tuttuğumuz orucun kıymetini ve değerini bilerek her gün Cenabı Hakka dua etmeyi eksik etmemeliyiz. Dua etmek kulun Allah’a arz etmiş olduğu bir dilekçeye benzemektedir. Bu dua sayesinde her şeyi yaratan, mutlak kudret ve güç sahibi olan Allah’a gönlümüzü açmış oluruz. Nasıl ki, her insan gündelik yaşantısında yazmış olduğu dilekçelerinin kabul olmasını isterse, duada da yine aynı şekilde Allah’a edilen duaların kabul edilmesi için bir takım şartlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dua etmeye başlamadan önce mutlaka peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’a salavat getirmek gerekmektedir. Dua etmeden önce efendimize getirilen salavat müminin duasının kabul olması açısından büyük önem arz etmektedir. Peki, bir mümin dua ederken nelere dikkat etmesi gerekmektedir, kısaca inceleyelim.

Salavat Getirmek, kişi öncelikle dua etmeye başlamadan önce mutlaka temiz bir şekilde abdest almalıdır ve daha sonra kıbleye doğru oturarak ellerini açmalıdır. Ardından kişi peygamberimiz (SAV) efendimize salat-ü selam getirdikten sonra “essalatü ve’s-selamü ala rasülina Muhammedin ve ala alihi sahbihi ecmain” diyerek salavat getirmelidir. Bir hak adamının anlatımı ile peygamberimize getirilen salavat aynı bir kapının vurulması ve bu kapının açılması için önünde duran bir kilit ya da anahtarı elinde tutmuş olan Zat’a verilen selam olarak ifade edilmektedir.

Eğer gerçekten gönülden getirilen bir salavat bu kapının açılmasında en büyük vesile olacaktır.
Gönülden Dua Etmek, kul Cenabı Haktan istediği şeye dua ederken mutlaka gönülden inanarak dua etmesi çok önemlidir. Yalnızca ellerini değil, aynı zamanda kalbini de Allah’a açarak yanarak ve yakılarak içten dua etmelidir. Kişinin etmiş olduğu dua eğer bu şartlara uygun olarak yapılmış ise, şüphesiz ki, Rabbimiz tarafından kabul edilecektir. Ancak kişinin etmiş olduğu dua bazen istediği ile aynı olmaz. Çünkü Allah’a edilen dua eğer kulu için uygun değilse, rahmet olarak Cenabı Hak kuluna başka istemediği bir esası ihsan etmektedir. Bunun sebebi de bazen bizlerin şer olarak gördüğü şeyler, aslında bizim için en hayırlı olanıdır. Rabbim hiç bir zaman kuluna hayırlı olmayacak bir vesile göndermez. Edilen duada aynı şekildedir ve kul için hayırlı olanı Allah nasip eder. Bazen de Allah’ a edilen bu dualar ahiretteki hesabımıza karşı Hak tarafından kabul görmektedir.

Duayı Salavat İle Bitirmeliyiz, nasıl ki, duaya başlarken peygamberimize (SAV) salavat getiriyorsak, yine aynı şekilde duayı bitirirken de salavat getirmek duanın kabulü açısından büyük önem taşımaktadır. Edilen bu dua iki salavat arasında Cenabı Hakka takdim edilmiş olur. Kişi Allah’a dua ettikten sonra asla ısrarlı olmamalıdır. Aynı duayı tekrarlamak aslında yanlıştır. Ancak insanlar Cenabı Hakka dua ettikten sonra istediğim olmadı diye, yine aynı şekilde duayı etmeye devam ederler. Oysa Allah kulunun duasını ısrar etmediği müddetçe ona verecektir. Duamızı bitirdikten sonra “AMİN” demeli ve Rabbimize şükretmeliyiz.