Dileğin Kabul Olması İçin Okunacak Dua

Dileğin kabul olması için okunacak dua kul duaları sayesinde isteklerini Allah’a bildirirken; birçok dileğinin kabul olması için bu yöntemi kullanılır. Dünya içerisinde bulunan isteklerin veya dileklerin kabul olması için dua edilirken en doğru davranış olarak belirtilmektedir. Dua yöntemi sayesinde birçok istek kabul olur. Mesela yağmur duası okunduğu zaman yağmurun yağdığı belirtilir. Bu sebeple dileğin kabul olması için dua ile Allah kulunun dileğini kabul eder. Ancak Allah kul hakkında hangisinin hayırlı olduğunu bildiği için bazı dileklerinin kabul edilmediği belirtilmektedir. Aslında kabul edilmeyen dilekler kul için hayırlı olmadığından dolayı Allah tarafından kabul edilmemiştir. Bu sebepten dolayı kişi dua ederken dileği için kendisi hakkında hayırlısı olanı nasip etmesini belirtilmesi gerekir.

Bir dileğin kabul olması için en etkili dua kişinin abdest alması ve 2 rekat namazın ardından dua etmesi oldukça makbuldür. Kul ile Allah arasında hiçbir perde bulunmadığı belirtilirken; dua sayesinde Allah’ın kulunu duyduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kişinin sürekli dua ederek Allah’a yakarış etmesi halinde onun yakarışının Allah tarafından ret edilmeyeceği belirtilmektedir. Şimdi direk duasını sizlerle paylaşalım.

Dileğin kabul olması için dua nasıl okunur?

Abdest alıp Hacet namazı kıldıktan sonra kişinin ellerine kıbleye doğru açarak Estağfurullah Estağfurullah Estağfurullah diyerek başlamasının üzerine dua etmeye başlaması gerekir.

Bismillahirrahmanirrahim
Allah’ım yaptıklarından dolayı beni affet. Yapamadıklarımdan ve yapmamın hata olduğu şeylerden beni sen koru. Senden başka ilah yoktur.
Dileğin Kabul Olması İçin Dua

Sen Azizsin, sen Kerimsin, sen alemlerin Rabbisin. Bütün şerlerden sana sığınırım. Ya Rabb’i sana yalvarıyorum, Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa Aleyhi ve Sellemin senden hayır olarak istediği bütün her şeyi istiyorum nasip eyle. Şer olarak neyden muhafaza olmak istediyse beni de onlardan muhafaza eyle. Çok sevdiğin Muhammed Mustafa efendimizin hatırına dualarımı kabul eyle Yarabbi. Onu bana şefaatçi eyle, onun hürmetine benim de dualarımı kabul eyle yarabbi. Bilerek bilmeyerek işlediğim bütün günahlarım için binlerce kez tövbe ettim Yarabbi. Tövbemi kabul eyle Yarabbi. Benim de duamı kabul eyle Yarabbi. Kapına geldim ne olur Yarabbim beni de Affeyle. Allah’ım benim de dua mı kabul eyle Yarabbi diyerek dua etmesini ardından 70 defa Ya Allah, Ya Rahman, Ya Kavi, Ya Kadir, Ya Rahim diyerek duasını tekrar etmesi halinde hakkın duasını geri çevirmeyeceği belirtilmektedir. Sıralı olarak yetmiş sefer tekrar okunması oldukça faydalıdır. Okunan Esmaül Hüsna sayesinde namazdan sonra okunması ile bütün dileklerin kabul olacağı belirtilmektedir.

Dileğin kabul olması için yapılması gerekenler
Dua yapılmadan önce kişinin tam bir teslimiyet içerisinde Allah’a dua ederek edeceği dua sonrasında Allah’ın kabul edeceğine inanması gerekir.
Şüphe etmeden edeceği dua ile birlikte Allah’ın duaya icabet edeceği belirtilmektedir.
Ancak dilek duası için hazırlıklarını yapıp kalben buna inanmadığı zaman Allah duasına icabet etmez.
Duaya başlamadan önce kişinin Allah’a hamd etmesi ve efendimiz Muhammed Mustafa Aleyhi ve Sellem’e salavat getirmesi önemlidir.
Bu süreç içerisinde kalben samimi olarak dua etmesi gerekirken; dil ile dua edip kalp ile iman etmesi önemlidir.

Duanın çabuk kabul olması için okunacak dua

Dilek Duası Okunuşu
Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Dilek Duası Anlamı
Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Türkçe Dilek Duası
“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Bir dileğin gerçekleşmesi için okunacak dua

Hepimizin kabul olmasını istediği duaları , yerine gelmesini istediği dilekleri vardır . Önemli olan bu dileklerin ne kadar dinimize , inancımıza uygun olup olmadığıdır. Günümüzde insanlar Allah’ın hoş görmediği , Allah’ın sevmediği şeyleri Allah’tan isteme hadsizliğini göstermektedirler. Mantıklı düşünecek olursak bu yapılan iş Rabbimize yapılan bir hakarettir.Allah’tan istenilen şeyin onun rızası doğrultusunda olması gerekmektedir. İşte böyle rızayı ilahiye uygun dileklerinizin gerçekleşmesi için son derece tesirli dualar .

1- Kim akşam namazının farzından sonra 40 defa Fatiha suresini okuyup dileğini söylerse en kısa zamanda isteğine nail olur .

2- Kim Yusuf suresini bir kağıda yazıp bunu içilecek suyun içine bırakırsa ve her susadığında bu sudan içerse Allah ‘ın izni ile dilediği ne ise gerçekleşir.

3- Kim 41 Yasini 7 ye bölüp sabah namazından sonra okursa her ne haceti var ise gerçekleşir.

4- Çok önemli isteği için kişi 4 Yasin okuyup arkasından şu duayı okursa mutlaka isteği olur .

” Subhanel müneffisi an külli medyün . Subhanel müferrici an külli mahzun . Subhane men ceale hazainehü beynel kafi ven nun . Subhane men ize erade şey en en yekule lehü kün feyekün . Ya müferricü ferric .Ya müferricü ferric. Ya müferricü ferric . Ya müferricü ferric . Ferric anni hemmi ve gammi fercen acilen gayra acilen bi rahmetike ya erhamer rahımiyn.”

5- 75 defa Ya Muizzü denilip dua edilirse isteği kabul olunur .

6- Yatsı namazını kıldıktan sonra her birinin başında besmele çekerek ardarda 7 Fatiha suresi okunur. Arkasından da 7 kere bu salavat okunup dileği Allah’a arzedilir. Kısa zamanda gerçekleşir.

” Allahümm salli ala seyyidina muhamedin abdike ve habibike ve rasuliken nebiyyil ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim. Allahümme salli ve barik ala seyyidina muhammedin ve ala alihi adede kemalillahi ve kema yeliku bi kemalih.”

Duanın çabuk kabul olması için okunacak dua dilek duası :
Lâ ilâhе illâllah-ül-halîm-ül-kеrîm. SübhânallahiRabb-il-arş-il-azîm. ElhamdülillâhiRabbilâlеmin. Es’еlükеmûcibâtirahmеtikеvеazâimimağfirеtikеvеlganîmеtеmin külli birrinvеssеlâmеtеmin külli ismin lâ tеda’ lîzеnbеn illâ gafеrtеhüvеlâhеmmеn illâ fеrrеctеhüvеlâhâcеtеnhiyеlеkеrıdan illâ kadaytеhâyâеrhâmеrrâhimîn.

Türkçe Olarak Okunacak Dilek Duası :
Rabbim Sana yalvarıyor ve senden istiyorum. Âlеmlеrеrahmеt olarak göndеrdiğinSеvgiliPеygambеrinMuhammеdalеyhissеlamın yüzü suyu hürmetine, sеndеn istiyorum. Ey çok sеvdiğimPеygambеrimMuhammеdalеyhissеlam! Sеnivеsilееdеrеk, Rabbimе yalvarıyorum. Sеnin hatırın için duamı kabul еtmеsini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yücеPеygambеrin bana şеfaatçi olmasını nasip еylе! Onun hürmеtinе duamı kabul еt..

Dilek kabulu için esmaül hüsna
Esma-ül Hüsnası ile yapılan zikirler çok etkilidir.Bu zikrin bazı faydaları aşağıdaki gibidir.
Hiç ümit etmediği yerlerden rızık edinir.
Bozulmuş işleriniz yoluna girer ve düzelme gösterir.
Yüce Allah maddi ve manevi yardımını sizin üzerinizden eksik etmez.
Kalbe Huzur verir.
Bolluğa ve berekete kavuşturur.
Bilmek ve öğrenmek istediğiniz şeyleri apacık rüyanız da gösterilir.
Kimse size kötülük ve fenalık yapamaz.
Okumaya devam eden kimse en kısa zamanda isteklerine kavuşur ve zikirin etkisini görür inşallah.
“Ya Allahü Ya Rahmanü Ya Rahıymü Ya Hannanü Ya Mennanü Ya bedi’as Semavati vel erdi Ya Malikel Mülkü Zül Celali vel İkram.”


Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak Hacet – Dilek Duası

Dua, yaratıcı ve her şeyin sahibi Allah Azze ve celle arasında iletişim aracıdır. Dua ile Allah Azze ve celle’den manevi isteklerde ( bizi bağışlamasını, affetmesini, cennetine koymasını ) bulunabileceğimiz gibi, dünyevi istek ve dileklerde de bulunabiliriz. Bu isteklerimizde bulunurken istediğimize uygun dua ile Cenab-ı Allah’tan niyaz etmemiz daha doğru bir davranıştır. Nasıl ki susuz kaldığımız zaman yağmur duası okuyor isek, her hangi bir dileğimizin gerçekleşmesi için de dilek dualarını okur, hacet namazlarını kılarız. Önemli bir noktayı da hatırlatmakta fayda var. Bir dileğimizin gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi sonucu hayır mı şer mi sadece Allah Azze ve celle bileceğinden o dileğimizde her daim hayırlısı ile niyet etmeliyiz. Hacet namazlarına diğer yazılarımızda değineceğimizi belirterek dilek duası hakkında bilgileri bu yazımızda paylaşacağız.

Dilek (Hacet) Duası Okunuşu

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Dilek (Hacet) Duası Anlamı

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Dilek (Hacet) Gerçekleşmesi İçin Zikir

Abdülehad Serhendi hazretleri buyuruyor ki:
70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”okuyup da dua eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duasını kabul eder ve ne muradı varsa verir.

Tek tek 70 kere okunmaz. Tamamı sıralı okunup başa dönülür, bu şekilde, tamamı 70 kere okunur. Allah rızası için okumalı. Bir seferde 70 defa okumalı, 71 olsa olmaz, yanına başka isim konsa olmaz, bu bir şifredir. İsm-i a’zam, ism-i Celal, Esma-ül Hüsna’dır. Her namazdan sonra okuyana ne mutlu! Hiç olmazsa günde bir defa okumalı. Dilek için kırk gün kadar okumalıdır.

Türkçe Dilek (Hacet) Duası

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Dileğinin kabul olması için ne yapılmalı ?

İnsan, bir işin neticesinin iyi mi, kötü mü olacağını bilemez. Muhakkak şu işim olsun diye ısrar etmemeli, kul olarak üzerine düşen maddi ve manevi görevlerini yapmalı, neticeyi Allah’a bırakmalı ve Ona itimat etmeli, sonuçlara razı olup memnun olmalıdır.

Bir Müslüman olarak hayatımızın bütün alanlarında iki şeye dikkat etmeliyiz:

1. Allah’ın kainatta koyduğu kurallar uymak. Buna tekvini kanunlar, kevni şeriat denilmektedir. Yapılacak işin insana düşen görev ve sorumluluklardır.

2. Allah’ın dinde koyduğu kurallara uymak. Buna da teşrii kanunlar denilmektedir. Yapılacak işin haram, mekruh, sünnet, vacip ve farz gibi dini krallarına uymaktır.

Bu iki temel kurala uymanın adı sabırdır. Allah elbette sabredenlerle beraberdir.

Allah, bu kuralları yerine getiren kişiye dilerse istediği şeyi verir, dilerse daha hayırlısını verir, dilerse günahlarına kefaret eder, dilerse de ahirette ebedi alemde verir.Kul olarak bize düşen görev, bu iki kuralı hakkıyla yerine getirdikten sonra, sonucu Allah’tan beklemektir. Buna tevekkül denilir.

Tevekkülden sonra Allah’ın verdiğine razı olmaktır. Bu en büyük makamlardan biri olan rıza makamıdır. Allah’ın verdiğine razı olmak ve bundan kesinlikle memnun kalmaktır.Bundan sonra, ümitsizliğe kapılmadan, yeni bir şevk ve heyecanla, Allah’ın kainatta ve dinde koyduğu kurallara uygun olarak yeniden o işi yapmaya devam etmek gerekir. Bu da himmettir. Sanki ilk defa yapıyor gibi bir çok defa yaptığı bir işi yeni yapıyor gibi yapmaktır.