Derslerde Başarılı Olmak İçin Dua

Derslerde Başarılı Olmak İçin Dua biz insanların tüm çalışma ve zahmetinden sonra bir temenni olarak yapmayı arzuladığımız istekler bütünüdür. Çeşitli duaların bulunmasıyla birlikte dersten önce ve dersten sonra okunacak dualar olarak kendi içerisinde ayrılmaktadır.

Ders duası nasıl edilir?

Derslere girmeden önce veya derslere girildiği anda algının artması için, derslere daha fazla ve iyi yoğunlaşabilmek için ve son olarak motivasyonu rahat bir şekilde sağlayabilmek için okunur.

Ders duası

” Allah’ım! Benim güç ve kuvvetimin yetersiz kaldığı, çaresiz olduğum bütün durumları hayırların nihayetine ulaştıracağın şekilde bana rahmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadir olansın. Allah’ım! Hikmet yağmurlarını indir. Celal ve İkram sahibi olan Allah’ım. Üzerime kolaylık, rahmet ve merhamet gönder. Sen’in adın ile okumamı biliyorum. Seni zikreder ve yalnızca sana şükrederim. Allah’ım senden daha büyük yok. En büyük sensin. Güç ve kuvvet yalnızca senin yardımınla olur.

Allah’im! hayatta olduğum sürece günahlarımı terk etmekle bana merhamet et.
Benim gücümden fazla olan işleri omuzlarıma yükleme. Senin rızanı kazanabilmeyi nasip et. bana senden başkası yardım edemez. İstediğimi yalnızca senden isterim ve onu bana yalnızca sen verirsin. Güç ve kuvvet senin o yüce ve ulu şanındır. Allah’ım! Beni doğru bir yol ile işlere sok ve yine doğru bir yol ile çıkar. Senin katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle. Ey yüce Rabb’im! Bizlere kendi katından rahmet eyle, bizleri başarılara ulaştır ve kolaylıklar nasip et. İman tahtımızı ferahlat, işlerimizi kolaylaştır. Göğsümüzü genişlet. Ya Rabb i ilmimi, imanımı ve anlayışımı arttır. Her işe senin adınla başlamayı nasip et. Bizlere peygamberlerin anlayışını, resullerin takvasını, meleklerin itaatini ve ilhamını bahşet. İnsanı yaratıp ona öğreten Allah’ım! Zihinlerimizi aç ve bizlere ilham ver. Sana sonsuz hamd ve senalar olsun.”

Okuduğunu anlamakta güçlük çekenler, öğrendiklerini çabuk unutanlar ve derslerinde başarılı olamayan öğrenciler için aşağıdaki dualar okunabilir.

1) güneş doğmadan önce 1 bardak suya 786 kere “Bismillahirrahmanirrahim” okunup içilir. Aynı şekilde 7,11 veya 21 gün devam edilir.

2) Perşembe günü sabah namazından sonra 1 bardak suya Bakara suresinin 1,2,3,4 ve 5. ayetleri okunup içilir.

3) günün herhangi bir saatinde 1 bardak suya Kalem suresinin 1,2,3,4 ve 5. ayetleri okunup içilir.

4) her gün Bürûc ve A’lâ sureleri okunur

5) bir bardak suya Ankebût suresi okunup içilir.

6) ders çalışmaya başlamadan önce Taha suresinin 25,26,27 ve 28. ayetleri okunur. Ardından şu dualar okunur;

“Lehüm dârü’s-selami inde Rabbihim ve hüve veliyyühüm bimâ kânu ya’melun”

“Allahümmeftah aleynâ hikmeteke venşür aleynâ rahmeteke yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm”

hastaliklara karsi okunacak dua7) 2 çorba kaşığı süzme bal ile 2 çorba kaşığı toz şeker karıştırıldıktan sonra üzerine 2 tatlı kaşığı kaynamış süt dökülüp yoğurulur. Sonra üzerine birer kere Fatiha, Mülk, Haşr ve Vakıa sureleri okunur. Daha sonra her rekatında 100 Fatiha ve 100 İhlas okumak suretiyle 2 rekat namaz kılınır. Sonra dua edilip süt, bal, şeker karışımından yapılan macun yenir.

8) aşağıdaki dua günde 20 kere okunur;

“Sübhâne yâ Rabbe külli şey’in ve vâri-sehu ve râzikahu”

9) tüm bu okunabilecekler dışında vakit buldukça “Yâ Alîm, Yâ Hakem, yâ Hakîm, yâ Habir, yâ Mübîn, yâ Hâdî, yâ Adil, yâ Kayyûm, yâ Allâmü’l-ğuyüb” okunur.

Sınavda Başarı Duası Dua 1
Duanın Arapça okunuşu; Rabbi edhılni müdhale sıdkın ve ahricni muhrace sıdkın vec’al i min ledünke sultanen nesiyra.

Duanın Türkçesi; Ey Allah’ım! Gireceğim imtihana doğrulukla girmemi sağla. Çıkacağım (bu) yerden doğrulukla (başarı ile) çıkmamı nasip et ve benim için yüce katından yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.” Daha sonra şu duayı okumalıdırlar:

Sınavda Başarı Duası Dua 2
Duanın Arapça okunuşu; Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen
Duanın Türkçesi; Allahım zihnimi aç, ilmimi artır, fehmimi aç, imanımı genişlet…

Başka bir rivayette ise başarılı olmak için efendimiz şöyle buyuruyor: Büreyde radiyallahu anh dan rivayet edildiğine göre Allah kendisinden razı olsun: Bir keresinde (Rasulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hazretleri Büreyde radiyallahu anha:

’’Ey Büreyde! Sana birtakım güzel kelimeler dualar öğreteyim mi ki, Allahu Teala kimin hakkında hayır dilerse, bu duaları kendisine öğretir (ya bizzat bildirir ya da başka bir öğreteni yollar) sonrada bu duaları kendisine ebediyen sonsuza kadar unutturmaz.’’

Bu duayı okuyan kardeşlerimiz inşaallah başarıya ulaşacaktır.

Duanın Arapça okunuşu; (Allahümme inni daifun fekavvi fi ridake da’ğfi ve ğüz ilelhayri binasiyeti vec’alil islame münteha ridaye Allahümme inni daifun fekavvini ve inni zelilün fe eizzini ve inni fekirun fe eğnini ya erhamer rahimin)(Ebu Yala: Taberani: Hâkim,1/527:İthaf,5/67)

Duanın Türkçesi; ‘’Ey Allahım! Şüphesiz ki ben zayıfım. Rızan yolunda benim zafiyetimi kuvvetlendir. Alın saçımdan tutup beni hayra çek ve İslamı rızamın en son noktası kıl. Ey Allah’ım ben zayıfım beni kuvvetlendir. Ben zelil insanlar arasında hor görülen bir kimseyim: beni aziz et ben fakirim beni zengin et ey merhametlilerin en merhametlisi’’ de buyurdu. Efendimizin tavsiye ettiği bu duayı ezberleyip bol bol okuduğumuz takdirde birçok işlerimizde başarılı olacağız İnşaallah.