Cuma Gecesi Okunacak Dualar

Cuma gecesi okunacak dualar ve sureler Günlerin en kıymetlisi cuma, gecelerin en kıymetlisi cuma gecesi yani perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Kişiye af imkanı sağlanan, dualarına icabetin fazla olduğu, istiğfarların kabul edildiği, ecirlerin katlandığı mubarek gün ve geceyi elden geldiğince değerlendirmek, gaflete düşmemek, böyle kutlu zamanların hakkını vermek en akıllıca harekettir. Allahu Tealanın kuluna rahmet nazarıyla baktığı kıymetli gün ve gecelere gerekli ehemmiyeti vermek kişinin dünyasına da ahiretine de selamet ve ferahlık sağlar.

Cuma günü denilen vakit hangi vakittir?

Hicri takvime göre perşembe ikindi ezanından sonra cuma gününe girilir. Bu vakitten sonra gaflete düşmemek, dua ve ibadetlere, okumalara önem vermek, dilden zikri ve esmaları düşürmemek her kulun yapması gereken amellerdir.

Cuma gecesi okunacak dua ve esmalar

Allah’ım
Habibin Muhammed Mustafa’ya, ailesine ve dostlarına rahmet eyle ve onların katındaki hürmeti için dualarımıza icabet et.
Ya Rabbi,, borçlularımızla, yetimlerimizle, yuvası dağılmışlarımızla, sevdiğini kaybetmişlerimizle, hastalarımızla,kırgınlarımızla, çaresizlerimizle,borçları yüzünden evine giremeyen ya da insan içine çıkamayanlarımızla, iftiraya uğramışlarımızla günahlarımızla, yanlışlarımızla, eksiklerimizle, salavatlarla, ayetlerle, surelerle, dualarla kapına gelip rahmetini arıyoruz..

Allah’ım kapını yüzümüze kapatma. Kendi lütfun ve rahmetinle bizlere açtığın dua kapılarını bizim için hep açık tut. İnsana apaçık bir düşman olan şeytanın aldatmalarından bizleri koru. Tüm kardeşlerime güç, sabır, gayret, sevgi, birlik ve beraberlik nasib et ki İZNİNLE her daim bu samimi dostluğu çizgisinde Senin rahmetini arayalım ve ümid edelim ve bulabilelim. AMiN!

Cuma gecesi sadece Allah rızası için Yasin Suresini okuyan kimsenin günahları Allahu Tealanın izni ile affolunur.

Cuma gecesi sadece Allah rızası için Kehf Suresi okuyan kimse, kıyamet gününde topuğundan göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği küçük günahları da affedilir.

Cuma gecesi sadece Allah rızası için Duhan Suresi okuyan kimse için cennet-i ala’da bir köşk yapılır.

Allah Rasulu (s.a.v.) buyurdu ki ;

“Kim şu kelimeleri Cuma gecesi yedi defa okur da o gece dünyasını değiştirirse, Allahu Tealanın izni ile cennete girer, eğer cuma günü vefat ederse, yine cennete girer.
Cuma Gecesi Duası

Bir başka rivayete göre ” şehit olarak ölür ” buyurmuşlardır.

Bu duaya Seyyidü’l-İstiğfar duası da denilir. Cuma gecesi ve cuma günü bol bol istiğfar etmek çok önemlidir. Hz Ademin as. tövbesi cuma günü kabul olunmuştur.

“Allahumme ente Rabbi la ilahe illa ente. Halakteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve vağdike mestetağtu. Ebuu leke bi ni’metike ve ebuü leke bi zenbi fağfır li fe innehu la yağfıruzzunube illa ente. Euzü bike min şerri ma sanağtu.

“Ey Allah’ım! Benim Rabbim sadece sensin. Senden başka ibadete layık olan hiç bir ilah yoktur. Beni Sen halk ettin, yarattın. Ben, sadce Senin kulunum. Ben gücümün yettiği ölçüde ahdin ve vaadin üzereyim. Senin ihsan ettiğin nimetlerini eksiksiz itiraf ediyor, günahlarımı, hatalarımı da kabulleniyorum. Beni sonsuz rahmetinle mağfiret eyle. Muhakkak ki, günahları Senden başkası bağışlayacak hiç kimse yoktur. Yaptığım şeylerin şerrinden sadece Sana sığınıyorum. ”

Cuma gecesi 2 rekat nafile namaz kılıp, her rekatında Fatiha Suresi ve Zilzal Suresini okuyan kimseyi Allahu Teala kabir azabından ve kıyamet sıkıntılarından uzak tutar, muhafaza eyler bi iznillah.

Cuma Duası Türkçe okunuşu

Lailahe illallah Cuma”nın sebebiyle, Muhammedün Resullullah gerek yüzün gölgesiyle dünya ve ahiret muradımı ver.
Melekler duasıyla, Ya vedüdüm, entel maksudum, Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, cennet kapılarını aç, benim günahımdan geç.

Benim günahım varsada senin gibi halikim var. Muhammed Aleyhisselam dostum var.

İlahi kabre vardığım gece lütfeyle, yalnız kaldığım gece bilmediğimi bildir. Kabrimi nur ile doldur. Kevser şarabına daldır, ulu cemalini göster.

Gece gündüz yalvarırım sana dünya ve ahiret muradımı ver bana.

Rabbim Allah, fikrim zikrullah, kalbimin nuru Resullullah, evvelim Allah, ahirim Allah, La ilahe illallah Muhammedün Resullullah.

Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi şahımız var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.

Sırrım sübhanım Allah, derdim dermanım Allah, gafil kuluna gam düşmüş, yetiş imdadımıza ya Muhammed.

Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, ya Allah, ya Muhammed umarız senden şefaat.

Lailahe illallahtır özüm, Muhammed Mustafadır sözüm, ihlas-ı şerif ile yıkadım yüzüm. Ayetele kürsü için sen kabul eyle sözüm.

Bugün Cuma günüdür. Dinim İslam dinidir. Dinimin İslam dini olduğuna, yetmiş binin nısfına, mühürledim üstüne.

Lailahe illallah üç muradım var, biri cennet, bir ırmak diyarını görmek. Aç cemalini göster diyarını.

Ya Resullullah! Aman yarabbi ya rabbena her halimiz malumdur sana, gece gündüz yalvarırım sana. Her zaman sana muhtacım, cemalini göster bana.

Cennetine davet et Allahım kabrimizde rahatlık, sıratta selamet, tatlı canımız sana emanet, son nefesimizde selametler ihsan eyle.

Kabir suallerimiz ahsan eyle, cennetinle cemalini cümleyle beraber bana da nasip eyle.

Lailahe illallah selalar duası için, Muhammedün Resullullah arşı ala gölgesi için hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.

Elif Allah, Nur Muhammed tez selamet.

Ya Celil, etme zelil, gönder delil. İlahi Yarabbi hacetimi rahmet deryasını ulaştır, duaya açılan elleri icabete eriştir.

Allahım senden başka kimsemiz yoktur. Lailahe illallah arşı alaya Muhammedün Resullullah şükür Mevlaya.

Yarabbi yarabbena her halim malumdur sana, cenneti alada cemalini göster bana.

Lailahe illallah günahlarımız af eyle, Muhammedün Resullullah makamımı nur eyle.

İlahi Yarabbi son nefesimde kendime malik olmadığım zaman bu duamı sana emanet ederim.

Selatü selaya yolladım Mevlaya, sen cümlemizin muradını ver gelecek Cuma”ya.

Lailahe illallah ve cellehü edası ile, Rabbim muradımızı ver melekler duası ile.

Lailahe illallah kalbimizi karartma, rızkımızı azaltma, kabrimizi, daraltma, senden başka kapı aratma, muhannete muhtaç etme.

Lailahe illallah imanla sabır, Muhammedün Resullullah azapsız kabir.

Allahım beni af eyle, her derdimi def eyle, rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle, sual meleklerinin cevabını muktedir eyle.

Evvelim Allah, ahirim Allah, kalbimde beytullah Lailahe illallah Muhammedün Resullullah. “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü” diyerek çene kapatmak nasip eyle Yarabbi.

Allahım şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, çıyanlardan, ölümün dehşetinden, kabirin azabından, sıratın zulmetinden muhafaza eyle Allahım.

Ölümün hayırlısını, üç ayların birisini, Yasinin yarısını okurken ölmeyi nasip eyle Yarabbi. Amin.

Peygamber Efendimiz S.A.V Hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

Cuma Günü ve Gecelerinde Yapılan Dualar ile ilgili hadisler
فِي يَوْمِ الْجُمُعَةِ سَاعَةٌ لَا يُوَافِقُهَا مُسْلِمٌ وَهُوَ قَاِئمٌ يُصَلِّي
يَسْأَلُ الٰهّلَ خَيْرًا إِلَّا أَعْطَاهُ

“Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman o saatte namazda Allah”tan bir hayır isterse, Allah ona istediğini verir” (Buhârî, De”avât, 61) anlamındaki hadis bunu ifade etmektedir.

Peygamberimiz (s.a.s.), Hz. Ali”ye buyurmuştur ki;
إِذَا كَانَ لَيْلَةُ الْجُمُعَةِ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَقُومَ فِي ثُلُثِ اللَّيْلِ الْآخِرِ
فَإِنَّهَا سَاعَةٌ مَشْهُودَةٌ وَالدُّعَاءُ فِيهَا مُسْتَجَابٌ

“Cuma gecesi olduğu zaman gecenin son üçte birinde kalkabilirsen (kalk ve dua et). Çünkü o vakit, (meleklerin) şahit olduğu bir zaman dilimidir. Bu vakitte yapılan dua kabul olur.” (Ebû Davûd, Dua, 115)

Peygamberimiz (s.a.s.) Bir başka Hadisinde ise;
اِنَّ مِنْ اَفْضَلِ يَوْمِكُمْ يَوْمَ الْجُمُعَةِ

“En faziletli günlerden biri de Cuma günüdür” buyurmuş ve bu günde kendisine çok salât ü selâm getirilmesini istemiştir. (İbn Hıbbân, Ed”ıye, No: 910)

Cuma günü muhakkak ibadet edin ve Allah C.C dan isteyin O bize kabul görürse dilediğini verir. Cumanız ve Duanız kabul olur inşallah.

Cuma Gecesi Duası; Cuma gününü özellikle sela ile ezan arasındaki zaman dilimini dua ile geçirmek gerekmektedir. Cuma kudsiyeti hadislerle ve ayetlerle sabit olan mubarek bir gündür ve bu gün ve gecede gafil olmadan dua ve niyazlarla Allahu Tealaya iltica etmek yapılacak en doğru davranıştır. Bu zamanı abdestli geçirmeye özen göstermeli, dua ve zikirleri dilden düşürmemelidir. Kişinin her ne haceti, her ne muradı var ise böylesi özel anları ve değerli vakitleri gaflet içinde geçirmemeli, değerlendirmelidir.
Allahu Teala cuma gününe duaların kabul olacağı bir anın gizlendiğini bildirilerek, kullarının bu mubarek günün her anını değerlendirmesini istemekte, gün boyu dua ve zikirle meşgul olmasını istemektedir. Bu güne değer veren kişiler dünya da ve ahirette de mutlaka karşılığını görecek ve mahrum olmayacaklardır biiznillah.

Cuma Günü Kehf Süresinin Okunmasının Fazileti;

Perşembeyi cumaya bağlayan gece muhakkak Kehf Suresi okumaya devam etmelidir. Hadislerle sabit olan bu sureyi okumaya devam eden kimse, bir diğer cumaya kadar korunur. Ahirette topuğunu bastığı yerden nur fışkıracağıda bildirilmektedir.

Kur’an-ı Kerim’in kalbi olan, bir çok derde deva olan Yasin Suresini okumaya devam etmek kişiyi dünyada da ahirette de mahrum olmaktan korunmasına vesile olur.

Cuma gününü dua ile geçirmek isteyen kimse, Kehf Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi, Vakıa Suresi, Cuma Suresini okuduktan ve hasıl olan sevabı Allah Rasulunun (s.a.v.) ve tüm ahirete göç etmişlerin ruhuna bağışladıktan sonra gönlünden geldiği gibi dua edip, gönlünden geçenleri Rabbine anlatması en güzelidir.

Cuma Duası;

“Ey bağışlaması bol Rabbim, bildiğim bilmediğim, gizli aşikar, büyük küçük işlemiş olduğum her hatadan her günahtan Sana sığınıyorum. Sen merhametinle beni bağışla. Tekrar hata etmekten Sana sığınırım Sen lütf-u kereminle beni muhafaza eyle Allahım. Sonsuz merhametinle beni, anne ve babamı, kardeşlerimi, evlatlarımı ve neslimi bağışla, günahlarımızı affeyle Allahım.

Ey gecenin karanlığında küçücük karıncanın dilindeki zikrini işiten Rabbim, Sen ki azamet ,kudret, heybet ve kudretin tek sahibisin, kırık gönüllere yakın olansın, kimsesizlerin sahibisin. Sen ki sonsuz merhamet sahibisin, kuluna karşı pek şefkatli pek merhametlisin. Sen ki; ” Ben kulumun zannı üzereyim.” buyuruyorsun. Merhametinin gücünün azabını geçtiğini buyuruyorsun. Bizler de Senin merhametine sığınıyoruz. Bizleri dünya ve ahiret sıkıntılarından koru, muhafaza eyle. Bu saatte el açmamıza sebep olan sıkıntılarımızı bertaraf eyle. Gözümüzü, gönlümüzü yaşartan dertlerimizi sevince çevir. Tek derdimiz Senin rızanı kazanabilmek olsun, tek derdimiz Senin dinine hizmet edebilmek olsun. Bizleri dünya dertlerinden uzaklaştır, dünyaya ait sıkıntılardan Sana sığınırız bizleri dünyaya dalmaktan ahireti unutmaktan muhafaza eyle.

Ey ilmi istediğine, rızkı isteyene veren Rabbim. Bizlere maddi ve manevi zenginlik ihsan eyle. Bizlere ilim kapıları aç, Seni ve dinini öğrenebilmeyi, öğretebilmeyi, yaşayabilmeyi nasip eyle. Öğrendiklerimizle amel edebilmeyi nasip eyle.

Rabbim ,bizleri, evlatlarımızı, neslimizi Sana her daim ibadet eden razı olduğun kullardan eyle, Efendimiz (s.a.v.) ümmet olan daim sünnetine uyanlardan eyle. Bizlerden ve neslimizden daima razı ol ve bizleri daima razı olacağın hal üzere eyle, bir an olsun bizi nefsimizin, şeytanın eline bırakma Allahım.

Duanın özü, sözlerin en güzeli Efendimize (s.a.v.) aittir. Efendimiz (s.a.v.) Senden her ne hayırlı dilekte bulundu ise bizler de istiyoruz kolaylıkla bizere de nasip eyle Allahım. Her neden Sana sığındı ise bizlerde Sana sığınıyoruz bizleri de muhafaza eyle Allahım.

Sen bizden biz Senden razı olmadan emanetini alma Allahım. En güzel anımızı son anımız eyle. Bizleri dünyada imandan ayırma son nefesimizde hüsnü hatime nasip eyle Allahım. Bizleri dünyada da ahirette de Efendimize (s.a.v.) yüz karası eyleme.

Her hangi bir muradınız için, Perşembeyi Cumaya bağlayan gece yarısından sonra aşağıdaki kısacık duayı 1000 (bin) kere okuyun.

“Ya Laitifü edrikni bi-lutfike’l-Hafiyyi ene’l-muhtacü’z-zelilü ve ente’l-Ganiyyü’l-Aziz.”

Her gece yarısından sonra, aşağıdaki dua gücün yettiği kadar okunup, gönlünce dua edilir.

“Allahümme inni es’elüke bi-enni eşhedü enneke ente’l-lahü la ilahe illa ente’l-Ehadü’s Samedü’l-lezi lem yelid ve lem-yuled ve lem yekun lehu küfüven Ehad”

Her gün; 40 kere, “Ya Şafi”, 40 kere. “Ya Kafi” 40 kere, “Ya Muafi” okunup gçnlünce dua edilir.

Dua eden ve dua etmeye devam eden kişi mutlaka duasına cevap alır. Duaya devam etmek duasının kabul olacağına işarettir.

Amin…