Bebeklerin Uyuması İçin Dua

Bebeklerin uyuması için dua, Her anne bebeğinin huzurlu ve aralıksız uyumasını ister. Anne bebeği uyusun diye kendi uykusunu feda eder. Bir çok akşam bebeğin uyuması için çaba gösterilmektedir. Bebekler gündüz ve geceyi bilemezler. Bu nedenle bazı bebekler gündüz uyur fakat gece uyumaz. Bazıları ise gece uyur fakat gündüz uyumaz. Her iki durumda en çok anneyi yorar. Bebeklerin ani duydukları sesler onları korkuttuğu için tedirgin olurlar, annelerinin hep yanında olmasını ve annesinin kokusunu almayı isterler. Bebekler için en güvenli yer annesinin kucağıdır. Bu nedenle anne bebeğini doyururken bir çok bebek uyur.

Bazı annelerde bebeğin sakin olması ve huzurlu uyuması için müzik dinletir, öyle farklı bebekler vardır ki anne adayının kendini hiç dinlendirmeden bebeği rahat uyusun diye saatlerce kucağında taşır ve sallar

Bebeğinizin daha sakin olması ve uyuması için dua okuyabilirsiniz. Bu son derece işe yarayacaktır. Bebeklerin uyuması için dua bebeğe oldukça iyi gelerek deliksiz bir uyku uyuması için yardımcı olur.

Bebeklerin uyuması için dua anlamı

Allah sizi şeytanların, zehirli, mahlukların ve nazarı değen gözlerin şerrinden, eksiksiz kelamının yüz suyu hürmetine korusun. Amin.

Bebeklik dönemlerinde genelde ani ve şiddetli gelen seslerden korkarlar. Görme yetileri daha tam gelişmediğinden annesini sesinden, kokusundan ve kalp ritimlerinden tanırlar. Kendilerini annelerin yanında daha güvende hissederler. Bu sebeple korktuklarında anneye yakın olmak isterler. Uyanıkken veya uykudayken bebeğiniz korktuysa genelde ona yakın olmanız ona rahatlama sağlayacaktır. Bebeğinizi rahatlatmak ve sakinleştirmek için, bebeklerinizin rahat ve huzurlu uyuyabilmesi için uyuma duası okuyabilirsiniz. İşte bebeğinizin rahat ve uzun bir uyku uyuması için etmeniz gereken dualar;

Bismillahirrahmanirrahim.

Ve cealnâ nevmekum subâtâ (subâten) ve cealnel leyle libâsâ (libâsen) ve cealnen nehâre meâşâ (meaşen) birahmetike ya erhamerrahimin.

Anlamı: Ve uykunuzu dinlenme zamanı kıldık ve geceyi libas (örtü) kıldık ve gündüzü maişet (geçim) zamanı kıldık rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi. Amin.

Bismillahirrahmanirrahim.

Uizukuma Bi Kelimatillahi’t-Tammeti Min Kulli Şeytanin ve Hammetin ve Min Kulli Aynin Lammeh.

Anlamı: Allah sizi, şeytanların, zehirli mahlukların ve nazarı değen gözlerin şerrinden, eksiksiz kelamının yüzü suyu hürmetine korusun. Amin.

Ayet-el Kürsi Okunuşu ve Anlamı

Bismillahirrahmanirrahim.

Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum. La te’huzühu sinetün ve la nevm. Lehu ma fis-semavati vema fil erd. Menzellezi yeşfeu indehu illa biiznihi. Ya’lemü ma beyne eydihim vema halfehüm vela yühitune bişey’in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel erd. Vela yeudühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim.

Anlamı: Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyumdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz). O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür. Amin.