Baş Ağrısının Geçmesi İçin Dua

Baş ağrısı için dua; Her hangi bir hastalığa tutulan kimse şifayı Cenab-ı Allahtan beklemelidir. Şafi olan Allah her hastalığa şifa vericidir. Hastalığın ortaya çıkması; Allahu Tealanın Şafi sıfatının tecelli etmesi için gerekli bir durumdur. Hastalık olacak ki Allahu Tealanın Şafi sıfatına şahitlik edelim, bu mucizevi tecelliyi ruhen, bedenen hissedelim.

Şifayı doktordan, ilaçtan bilmek ve beklemek yanlıştır. Onların sadece şifaya vesile olduğunu asıl şifa verenin Allahu Teala olduğunu unutmamak gerekir. Hastalanan kimse ilk önce uzman bir hekime baş vurmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları Bismillah diyerek içmeli, Allahu Tealanın Şafi sıfatı ile şifa vereceğine kalben inanmalıdır.

Allah Rasulu (s.a.v.) ; ” Her hastalığın şifası vardır.” müjdesi unutulmamalıdır. Doktorun tavsiyelerini uygularken, manevi tedavi olan; şifa dualarını, şifa ayetlerini okumayı da ihmal etmemek gerekir.

Allah Rasulu (s.a.v.) baş ağrısı için hacamat tavsiye etmişler, kendileri de hacamat yaptırmışlardır. Allah Rasulu (s.a.v.) mubarek başlarında ağrı hissettikleri zaman bir bezle mubarek başlarını sıkıca bağlarlardı.

Baş ağrısı için okunacak dua;

Başı ağrıyan kimse sabah namazının sünneti ile farzı arasında 41 defa Fatiha Suresini şifa niyetiyle okumalıdır.

Elini ağrıyan yere koyarak 7 defa Fatiha Suresini okur ardından ;
” Allahım duyduğum bu sancının ve ağrının zararını benden gider, bana şifa ver. Çünkü şifayı verecek olan yalnız Sensin. Bana afiyet verecek olan ancak Sensin ” diye dua eder.

Baş ağrısı için okunacak dua;

Ağrıyan yerin üzerine sağ elini koyarak Yasin Suresinin sonu okunur.

“Bismillahirrahmanirrahim

Eve lem yera’l-insanu enne halaknahu min nutfetin fe iza huve hasimun mubin. Ve darabe lena meselen ve nesiye halgah. Gale men yuhyi’l-ızame ve hiye ramim. Gul yuhyi hellezi enşe’eha evvele merrah, ve huve bi kulli halkın alim. Ellezi ceale lekum mine’ş-şecerati’l-ehdari naran fe iza entum minhu tugıdun.
Baş Ağrısı İçin Dua

Eveleysellezi halega’s-semavati ve’l-erda bi gadirin ala en yehluga mislehum, bela ve huve’l-hallagu’lalim. İnnema emruhu iza erade şey’en en yegule lehu kun fe yekun. Fe subhanellezi bi yedihi melekutu kulli şey’in ve ileyhi turceun.

Baş ağrısı için okunacak dua;

Hz. Ali Efendimiz ra. baş ağrısı için şöyle buyurmuştur ;

” Başın ağrıyınca sağ elinin ağrıyan kısmına koy ve Haşr Suresinin sonu olan şu ayetleri oku. Çünkü Allah Rasulu (s.a.v.) Efendimiz, bu ayetleri okuduğu zaman, mübarek ellerini mubarek başına koyduğunu ve bu ayetlerin ” ölümden başka her hastalığa şifadır.” buyurduğunu bildirmiştir.

“Bismillahirrahmanirrahim

Lev enzelna haze’l -kur’an’e ala cebelin lera eytehu haşian mutesaddian min haşyetillah.
Ve tilke’l-emsalu nadribuha li’n-nasi leallehum yetefekkerun.
Huvallahullezi la ilahe illa hu Alimu’l-ğaybi ve’ş-şehadet huve’r-rahmanu’r-rahim.
Huvallahullezi la ilahe illa hu El-meliku’l-guddusu’s-selamu’l-mu’minu’l-muheymenu’l-azizu’l-cebbaru’l-mutekebbir. Subhanallahu amma yuşrikun.
Huvallahu’l-haliku’l-bariu’l-musavviru lehu’esmau’l-husna. Yusebbihu lehu ma fi’s-semavati ve’l-erd ve huve’l-azizu’l-hakim.”

Baş ağrısı için okunacak dua;

“Bismillahirrahmanirahim”
“Bismillahi’l- kebir. neuzüu billahi’l -azimi min şerri ırkı’n -na’ar. Ve min şerri harri’n- nar.”

Baş ağrısı için okunacak dua ;

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki;

“Başın ağrıdığı zaman sağ elini ağrıyan yerin üzerine koy ve Önce 3 kere bismillah de ardından 7 defa ;

Bismillahirrahmanirrahim”

“Euzu billahi ve kudratihi min şerri ma ecidu ve uhaziru”

“Hissetmekte olduğum ve sığınıp, sakınmaya çalıştığım şeyin şerrinden Allah’a ve O’nun kudretine sığınıyorum.”de buyurdular.

Baş Ağrısına İyi Gelen Dua

Şunu iyi bilmek gerekirki “Derdi Veren Allah, Dermanınıda verir” bu nedenle hiçbir zaman ümitsizliğe düşülmez. Daima yer gök dua iledir.
Baş Ağrısının geçmesi için okunacak dua Allah’ın Esma’larından olan EL-GANİYY yada ( YA GANİYY ) okunmalıdır.
El gANİYY ismi okumaya devam edilirse, Baş Ağrısının dineceği ve şifaya kavuşacağı umulur.

Sual: Tıbbi bir çare bulamayan bir kimse, baş ağrısını önlemek için ne yapması gerekir?
CEVAP
Başka doktorlara da gitmelidir. Bazı gıdaların da baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir:
1- Meyve sebzeler
Çörek otu ekmekle yenirse baş ağrısını dindirir. Badem, haşhaş tohumu, nane, biberiye, çikolata, elma yemek baş ağrısına iyi gelir. Karabiber tarçınla içilirse baş ağrısını giderir. Tere tohumu müzmin baş ağrısına iyi gelir. Kavun, karpuz baş ağrısını giderir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kabak, baş ağrısına iyi gelir.) [Müslim]

Nane, limon, toz karanfil ve iki çay kaşığı sirkeyi 5 dakika kaynatıp balla tatlandırarak iki-üç bardak içmek, çörek otunu, toz karanfili enfiye gibi koklamak, tuzlu veya sirkeli patatesi veya salatalığı ikiye bölerek alna koymak, çörek otunun dumanının tütsüsünü koklamak, kavrulmuş kahveyi koklamak, kabak suyunu burna çekmek, soğan ezmesine sirke ilave ederek alna koymak, taze marul sirkeyle yemek, haşlanmış nohut yemek, limonu kahve karışımıyla yemek, limon kabuğu tozunu balla yemek, burna 2–3 damla soğan suyu damlatmak, kulağa acı badem yağı damlatmak, servi kozalağı çayını gül suyuyla karıştırarak başa sürmek, baş ağrılarına iyi gelir.

2- Çaylar
Oğul otu çayı, zencefil çayı, şahtere çayı, karabaş otu çayı, papatya çayı, yavşan otu çayı içmek baş ağrısına iyi gelir.

200 gr. üzerlik tohumu 5 kilo üzüm şırasıyla 1,5 kilo kalıncaya kadar kaynatılıp her gün iki bardak bir ay içilirse, müzmin baş ağrısını ve sarayı geçirdiği tecrübe edilmiştir.

Bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Bekletilip ılıklaşınca üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılıp içilir yarım baş ağrısına iyi gelir.

Anason çayı içmek, ıhlamur, kiraz sapı çayını içmek, reyhan çayını içmek, kekik suyu içmek, iki gram karabiberi 3 çay kaşığı tarçınla içmek, bir bardak kaynar suya 4–10 gr. kimyon koyup demleyerek içmek de baş ağrılarına iyi gelir.

3- Hareketlerde bulunmak
Deriyi her gün ılık suyla ovmalı, haftada iki kere ılık suyla yıkanmalı. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Hamamdan çıkarken ayakları soğuk suyla yıkamak, baş ağrısını giderir.) [Ebu Nuaym]

Açık havada dolaşmak, yeşilliğe ve akarsuya bakmak da iyidir. Baş ağrısı için, başa kına koymak da faydalıdır.

4- Dua okumak
Abdestli olarak Bekara suresinin 196. âyeti, femen den ev-nüsük’e kadar yazılıp, başa konur. İslam harfleriyle, başına Besmele ve sonuna üskün lillah yazılır. Başağrısına iyi gelir. (Menafi’un-nas)

Hazret-i Ali’nin rivayet ettiği hadis-i şerifin meali şöyledir:
(Ya Ali, başın ağrıyınca, iki elini başın üzerine koyup, Haşr suresinin sonu olan Lev enzelna âyet-i kerimesinden sonuna kadar oku!) [M.Ç.Y. Güzin]

Baş ağrısına ilaç
Sual: Baş ağrısı için ne yapmalı?
CEVAP
Önce doktora gitmeli. Vücudumuz, bize emanettir. Dinimiz onu iyi korumamızı emrediyor. Hastayı tedavi ettirmek gerekir. Tedavinin, hastalığın durumuna göre, ilaç ile sadaka vermekle ve dua ile yapılacağı bildirilmiştir. Tecrübe ile tesirleri kesin olan, aşı, serum ve mikrop öldürücü ilaçları kullanmak farzdır. Yani Allahü teâlânın emridir. Tesiri kesin olan ilaçlar, gıda gibi olup, ilaç almayıp ölmek günahtır. Peygamber efendimiz, “sallallahü aleyhi ve sellem” üç türlü ilaç kullanmıştır. Kur’an-ı kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçları kullanırdı. Her ikisini karışık da kullanırdı.

Baş ağrısı hakkında hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Başı ağrıyan, elini başına koyup Haşr sûresinin sonunu okusun. Bu her hastalığa şifadır.) [Eddevâ fi def’id-düâ]

(Baş ve boğaz ağrısına demirhindi meyvesi iyi gelir.) [Hâkim]

(Vücuda yağ sürerken kaşlarından başlamak, baş ağrısını giderir.) [İbni Sünnî]

(Şifasını Allah’tan bekleyerek baştan kan aldırmak, şu 7 derde devadır: Delilik, baş ağrısı, cüzzam, alaca hastalığı, uyuklama, diş ağrısı, göz kararması.) [Taberânî]

(Bir gece bir baş ağrısına tutulan, Allahü teâlâya isyan etmeyip sabreden, hâline razı olan, anasından doğduğu günkü gibi, günahlarından temizlenir.) [İbni Ebid-Dünya]

Resulullah efendimiz, başı ağrıyana, hacamat tavsiye ederdi. (Ebu Davud, İbni Mâce, Tirmizî)

Resulullah efendimiz, baş ağrısı için başına kına da koyardı. (İbni Sünnî)

Kavun, karpuz böbrekleri temizler, baş ağrısını giderir. (R. Nâsihîn)