Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua

Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua Banyo yapmak her bireyin ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Kişi temizlenmek ve abdest almak için banyoya imkanları doğrultusunda girmek zorundadır. Bazıları türk hamamları dediğimiz hamamı tercih ederken bazı kişiler maddi açıdan hamama gidemeyerek kendi evinin banyosunda temizlenmektedir. Banyo ve hamamlar kişiyi temizlemekte ve sıhhati için rahatlatmaktadır. Fakat hamam ve banyolar cinlerin ve şeytanlarında olabileceği pis yerlerdir ve sürekli olarak hijyen olmak zorundadır. Banyoya veya hamama girerken veya çıkarken Allah’ın yarattığı varlıkların şerrinden korunmak için dua edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişi banyoya veya hamama girerken avret yerlerinin kapalı olması çok önemlidir. Banyoya çıplak girmek yanlış olacağından mutlaka iç çamaşırları ile girmek gerekir.

Banyoya Girerken Edilecek Dua;
Kişi öncelikle ” Besmele” çekerek Banyoya girmesi gerekmektedir.

“Allahım senin yarattıklarının şerrinden sana sığınırım. Ancak beni sen korursun sen her şeye gücü yetensin.” şeklinde banyoya girerek temizlenmeli ve abdest almadan çıkmaması gerekmektedir.
Banyo yaparken ayrıca şu duayı edebilmektedir. ” Allahım bu suyun akıp gittiği gibi benimde bütün bildiğim bilmediğim içimde ne kadar hastalık sıkıntı var ise gider Ya Rabbi ” diyerek şifa istemelidir. Banyo ve hamamlar bize cehennemin narını hatırlatmalı ve sıcaklığından korkmamız gerekmektedir. Bu yüzden Allahtan magfiret dilemeliyiz.

” Allahım beni narına atma anamı, babamı, bütün müminleri koru şeklinde dua etmeliyiz ve gusül abdesti alarak çıkmalıyız.
Banyo ve hamam gibi yerlerde fazla uzun durulmaması kişinin işi bitince çıkması her zaman için faydalıdır. Ayrıca kişinin banyo ve hamamda şarkı söylemesi de yanlış olacağı için banyo duası etmesi gerekmektedir.

Banyoya girerken okunacak duanın Arapça okunuşu;

Allahümme inni eselükel cennete ve neimehe ve euzubike minennari ve hamimehe.

Banyoya girerken okunacak duanın Türkçe meali;

Allah’ım cenneti ve içindeki nimetleri Senden isterim. Cehennemden ve Cehennemin kızgınlığından Sana sığınırım.

Banyodan çıkarken okunacak duanın Arapça okunuşu;

Gufraneke elhamdülillahillezi ezhabe annil eze ve afeni.

Banyodan çıkarken okunacak duanın Türkçe meali;

Mağfiretini isterim, bütün hamdler benden eziyeti gideren Allah’u Teala’ya mahsustur.