Bağlama Duası

Bağlama Duası; Dünya dua üzerine dönmektedir. Her hal üzere duada bulunmak her kulun görevi, görev olduğu kadar ihtiyacı ve gereksinimidir. Sıkıntılı anda da duaya ihtiyaç duyulur, ferah anında da duaya ihtiyaç duyulur. Dua kişinin Rabbi ile dertleşmesi içini yaradanına dökmesi tek sırdaş ve yardımcı olarak Rabbini bilmesidir.

Duaya ihtiyaç duyulduğu sıkıntı anlarında öncelikle ayet-i kerimelerde bize ulaştırılan dua ayetlerine baş vurmak yapılacak en güzel davranıştır. Allah Rasulunun (s.a.v.) yaptığı ve emir buyurduğu dualarla da hacet kapısı çalınır. Kişi arzu ederse alimlerin tavsiye buyurduğu dualarla da iltica edebilir. Ya da gönlünden geçtiği gibi ihlas ile samimi bir kalp ile dua ve niyazda bulunur.

Her ne istenilirse istensin hayırlı olanı istemek gerekir. Unutulmaması gereken tek şey ; kul hayırlısını dilerse, yapılan dua hayır ise Allahu Teala kabul eder, edilen dua hayırlı değilse hayra tebdil ederek kabul eder ve ya edilen duaya mukabil kişinin günahını siler ecrini arttırır. Hiç bir zaman haram ve hayırsız bir konu hakkında dua edilmez.

Bağlama duası diye anılan bu dua sahih kitaplarda olmayan bir duadır. Allahu Tealanın esmaları ile hazırlanmış bir duadır.

Bağlama duası daha çok karı-koca arasını düzeltmek için yapılan bir duadır. Ancak nikah düşen kişiler de birbirine sağlam bir bağla bağlanmak için (helal dairesi sınırlarında kalmak kaydı ile ) bu duayı yapabilirler. Başkasının nikahlısı olan kişiler ile birinci derece akrabalar için bu dua yapılamaz. Çünkü bağlama duası Allah’ın güzel isimleri ile yapılan bir niyazdır.

Bağlama Duası;

Kişi önce euzu besmele çeker kelime-i tevhit okur.
Bağlama Duası

Ardından Allah Rasulunun (s.a.v.) dualara başlarken kullandığı şu sözleri söyler:
Subhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab.

Ardından Allah’ın güzel esmalarından beşi ile yapılan niyaz okunur.

” Ya Melik, sen arzın ve arşın hükmünü elinde tutansın. Şüphesiz ki hüküm günün sahibi de sensin, gönlümden geçeni kabul et ve gönüllerimizi birbirine meylettir.

Ya Selam, sen esenlik veren ve kullarına sonsuz merhametle muamele edensin,gönlümden geçen hayırlı dileklerimi kabul et ve gönüllerimizi birbirine meylettir.

Ya Vedud, gönüllere sevgi muhabbet yerleştiren, insanları kadın ve erkek diye yaratıp sonra da birbirleriyle huzur bulmaları için gönüllerine sevgi ve muhabbet duygusu serpen sensin, gönlümden geçen hayırlı dileklerimi kabul et ve gönüllerimizi birbirine meylettir.

Ya Mucib, sen duaları hakkıyla işitensin. Şüphesiz ki Sen kullarına herkesten daha yakınsın, gönlümden geçen hayırlı dileklerimi kabul et ve gönüllerimizi birbirine meylettir.

Ya Batın, sen gizli ve açık her şeyi bilirsin. Açıkça dile getirdiklerimizi de kalbimizde sakladıklarımızı da bilirsin, gönlümden geçen hayırlı dileklerimi kabul et ve gönüllerimizi birbirine meylettir. ”

Bu beş esma ile yapılan niyaz bittikten sonra şu laflarla dua bitirilir ;

” Ya Rabbim, hakkımda hayırlı olanı elbette benden iyi bilirsin. Sonsuz merhametinle bana da mutluluk bahşet ve beni de sevilen ve sevinen kullarından eyle.” (Amin)

Bağlama duası birini kendine bağlamak için dua, sevdiğini kendine bağlamak için dua, eşini kendine bağlama duası, erkeği kendine bağlama duası, sevgiliyi bağlama duası, kocamı kendime bağlamak için dua, kadını kendine bağlamak için dua gibi bir çok amaç için okunan dualardır.
Bağlama duası Etkili olup defalarca tecrübe edilmiştir.

Bağlama Duası Çeşitleri
1. dil bağlama duası
2. Aşk baglama duası
3. Erkeklik baglama duası
4. Eve bağlama duası
5. Kocami kendime baglama duası
6. Esimi kendime baglama duası
7. eve baglama duası
8. Ağzını bağlama duası

Baglama Duası Etkili

Baglama duasi kisa Abdest alındıktan sonra 2 rekat allah rızası için hacet namazı kılınır. Ardında 33 tövbe istiğfar, 33 kelimei tevhid, 33 salavat
11 ihlas, 7 fatiha ve 7 Ayetel kürsı okuyup Muhammed mustafa s.a.v efendimizin ruhuna bağışla ve efendimizden yardım isteyerek vesile kılarak Bağlama Duası Arapça Okunur:
Bismillahirrahmanirrahim. Ve elkaytü aleyke mehab beten minni.
her 100 defa okuduktan sonra şunu okursun “Allahümme leyyin kalbe ala muhabbeti fülan ibni fülanete” okunur.

Erişkinlerde, “Dörtlü Bağlanma Modeli” de GÜVENLİ, SAPLANTILI, KAYITSIZ, KORKULU bağlanma örüntülerinden sözedilir.

Güvenli bağlanmada kendilerini değerli ve sevilebilir algılarken, diğer insanlarıda ulaşılabilir ve duyarlı görürler. Özgüvenleri yüksektir yakınlık kurmaktan rahatsız olmazlar. Otonomiye (başka kişi ve durumdan bağımsız karar verebilme yetisine) sahiptir.

Saplantılı Bağlanma

Kendilerini değersiz bulurken diğerlerini olumlu değerlendirmektedir. Diğer kişilerin onayı ve kabulünü kazanamaya çalışırlar. İlişkilerle aşırı meşgul olurlar. Diğerleriyle yakın ilişkiler içerisinde olmayı arzu etmekle beraber, onlarla yapışkan bir tarzda ilişki kurmak istediklerinden, diğerlerini kendilerinden uzaklaştırabilirler.

Korkulu Bağlanma

Kendilerini değersiz algıladıkları gibi, diğerlerinide olumsuz değerlendirirler. Kişi, kendisinin sevilmediğini düşündüğü gibi, başkalarının reddedeceği ile ilgili katı inançlara sahiptir. Yakın ilişki kurmaktan çekinen ya da ilişkilerinde fazla sorun yaşarlar.

Kayıtsız Bağlanma

Kendilerini değerli ve sevilebilir olarak algılarken, diğerlerine karşı olumsuz değerlendirmelere sahiptirler.Hayal kırıklığına uğramamak için ve reddedilmemek için yakın ilişkilerden kaçınır.Bağımsız ve güçlü olmaya çalışarak olumlu benlik algılarını devam ettirmek istememektedirler.

Aşkın tanımı için Freud, cinselliğin yüceltilmesi, Fromm, ilgi, sorumluluk, saygı ve anlayış demişlerdir. En güzel tanımı bence Tennov yapmış; Bilişsel etkinliği devre dışı bırakan geçici bağımlılık ve sevilen kişiye yönelik bedenin verdiği duyarlı tepki, Kernberg’in tanımıda güzel, varoluşsal boyutta benlik sınırlarının terkedilmesi, yani sevilen için kendinden vazgeçmektir.

İnsanlarda ilginin daralmasıdır. Başka herşeyi bir kenara bırakıp, hayalde gerçekte “onunla yatıp onunla kalkmaktır” seçici bir odaklanma halidir yani, onun her hal ve davranış sözlerinin üzerine büyüteç tutup aşırı önemsemektir. İstesen de aklından çıkaramamaktır, rüyalarınızı hülyalarınızı süslemesidir. Onun unuttuğu sözleri tekrarlamaktır. Çoşkulu bir mani halidir. Aşk canlıdır, heyecanlıdır. Aşk iyi hissetmektir, etekleri uçuşmaktır.

Görme ve algı kusurudur. Onun patavatsızlığını delikanlılık sanmaktır, fakir sözcük dağarcığı sebebi ile susmasını, içe kapanıklığını bilgelik sanmaktır. Densizliğini açıksözlülük, Antisosyal ve kanun sınır tanımaz davranışlarını, cesaret ve özgüven sahibi olmakla karıştırmak demektir.

Yani AŞK; HAYAL EDİLEN ile GERÇEK arasındaki farkı algılayıncaya kadar geçen süredir. “Zülfün zülfün; diyerek şiirler yazan şair sonunda sevdiği ile evlenir ve bir vakit sonra derki; zülfün zülfün dediğim kafanın kılıymış”.

Aşk; kavuşamamaktır, kaçan büyük balıktır. Aşık; kendinin sevilmediğini farketmeyip, umursamayanı, ZOR AŞK, BÜYÜK AŞK sanmaktır, kendine cevap verip seveni ise ucuz bulmaktatır.

Aşk ve ilişki uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkardıkları bazı tavsiyeleri uygulayarak sevgilinizle aranızdaki bağı güçlendirebilir, onu kendinize bağlayabilirsiniz. İşte sevgilinizi kendinize bağlamanın ipuçları…

Onunla sohbet edin

Birbirinize karşı açık olmanızın sonuçlarını almak için öncelikle zamanlamayı doğru ayarlamanız gerekiyor. Sevgilinizle güzel bir gün geçirdikten sonra onunla konuşun. Çünkü ilişkiniz çok güzel giderken, doğal olarak birbirinize karşı daha açık olursunuz.

Konuyu şöyle açabilirisiniz; “Birlikte hep çok güzel zaman geçiriyoruz ve seninle olduğum için gerçekten çok mutluyum. İlişkimizin bu şekilde devam etmesini istediğim için, ilişkimizin güzel yanları ve varsa düzeltmenizi istediğin konular hakkında konuşmak istiyorum.”

Sonra ona aşağıdaki sorulardan birkaçını sorun:

– İkimiz hakkında en çok neyi hissediyorsun?
– Benimle yapmak istediğin daha farklı bir şey var mı? Eğer size cevap vermezse şöyle devam edin: Belki çok önemli bir şey değildir ama seni azcık da olsa rahatsız eden bir şey varsa konuşmalıyız. Sadece bir konuya odaklanacaksak, sence o ne olmalı?
– Tartışma şeklimiz konusunda değiştirmek istediğin bir şey var mı?
– Seks hayatımız seni tatmin ediyor mu? Denemek istediğin daha farklı bir şey varsa benimle paylaşabilirsin.
Bu sayede aranızdaki bağ ve ilişkiden ne istediğiniz konusunda dürüst bir konuşma yapabilirsiniz.

Gerçekten ilginç olun

Ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir dönemden geçiyor olsak da, ilişkiler söz konusu olduğunda akan sular durabiliyor. Çiftler bu gibi durumlarda romantizm kalıplarına sıkışıp kalmaktansa, birbirlerini sevdiklerini göstermenin daha ucuz yolu ve anlamlı yollarını keşfediyor. Örneğin maç izlerken bira içmekten hoşlanan sevgilinizi şık bir restorana sürüklemek istemeniz sıkıntı yaratabilir. Bunu yerine, kendi stilinize daha çok uyan bir alışkanlık edinin. Eğer sizde spordan hoşlanıyorsanız, kahvelerinizi alarak televizyonun karşısına kurulun.

Birbirinize güvenin

Sevgilinizle aranızdaki bağı güçlendirmek için, herkesten çok ona açılmanız gerekiyor. Tabii ki bu durumun tersi de geçerli. İnsanlar yola genellikle sevgililerini aldatma kararı alarak çıkmıyorlar. Taraflardan biri bir iş arkadaşıyla biraz fazla sıkı fıkı oluyor ve giderek onunla bazı kişisel detayları paylaşmaya başlıyor. Bunun sonucunda ise işler kızışıyor. Sizin erkeğe arkadaşlarınız olduğu gibi, sevgilinizin de kız arkadaşları olabilir ama sevgiliniz karşı cinsten o kişiyle sizinle paylaştığından daha çok şey paylaştığında geçilmiş oluyor.

Yaramazlık yapın

Tutkunuzu kapalı kapılar ardında göstermekle çevrenize anons etmek arasında büyük bir fark var. Kendi özel alanınızda yaşadıklarınızın keyfini çıkarmak birlikteliğiniz için büyük önem taşıdığı gibi, aşkınızı toplum içinde paylaşmak da önemlidir.

Hayallerinizi destekleyin

Bir çiftin 5 ila 10 yıllık planlarını konuşmasının ilişkilerinin sağlam olduğunu gösterdiğini ortaya çıkarmış. Konuşmayı alışkanlık haline getiren kişiler sevgililerine daha yakın oldukları gibi ilişkilerinde de çok daha fazla mutlu oluyorlar.