Allahümme Barik Duası ve Türkçe Anlamı

Barik duası; Allah Rasulu (s.a.v.) selavat getirmenin önem ve ehemmiyetini bildirdiği hadis-i şerifleri çok fazladır. Allah Rasulünün (s.a.v.) üzerine selavat okumak kişiye maddi ve manevi mertebeler nasip eder. Allahu Tealada o kula salat ve selam eder, şefaate ulaşmasına vesile olur.

Duaların başında ve sonunda selavat getirmek duanın yerine ulaşmasını sağlar. Bir hadis-i şerifte ;” sema ile dua arasında bir set vardır. Kişi selavat getirince bu set kalkar ve dua yerine ulaşır.” buyurulmaktadır. Önemli her hacetin Allahu Tealaya arzında mutlaka selavatla münacat edilir. Alim ve evliyalar da Allah Rasulüne (s.a.v.) olan sevgi ve muhabbetlerinden dolayı selavatlar dile getirmişlerdir, bu selavatlarla Rasulullah Efendimizi (s.a.v.) övmüş ve yad etmişlerdir. Selavatların bir çoğu bir çok derde deva olmuştur.

Allah Rasulunün yaşadığı dönemde bu denli çeşitli selavatlar yoktu. O dönemde olan ve kıymeti çok olan selavat duaları; Salli ve Barik duaları diye bildiğimiz selavatlardır. Namazda okunması Efendimiz (s.a.v.) tarafından emredilmiştir. Selavat getirmek isteyenin okuması tavsiye edilen çok önemli ve bereketli selavat dualarıdır.
Barik Duası

Bu selavatlar namazlarda Allahu Tealanın huzurunda getirilen, en mükemmel manaları içinde barındıran selavat dualarıdır.

Barik duası;

Miraç gecesinde meleklerin büyükleri ve tüm melekler şehadet getirince, Hamele-i Arş – Arşı taşıyan melekler- ve Melaike-i Mugarrabin – Allahu Tealaya yakın olan melekler – şu şekilde selavat okumuşlardır.

” Ey Allahım ! Hz. Muhammede( s.a.v. )ve aline salat-u selam et. Hz. İbrahime( as.)salat-u selam ettiğin gibi. Şüphesiz gerçek ki övülmüş olan yalnız Sensin ve Şan şeref sahibi de yalnız Sensin.”

diyerek Salli- Barik dualarını okumuşlardır.

Allahumme barik duası;

” Allahumme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barakte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidun mecid.”

Allahumme barik duasının anlamı;

” Allahım Muhammed (s.a.v. )’i alini ehlini mubarek kıl. İbrahim (a.s.) ‘i alini ve ehlini mubarek kıldığın gibi. Muhakkak ki Sen övülmeye yegane layık olan Hamid, şan şerefin yegane sahibi olan Mecidsin.”

Allahümme salli allahümme barik duaları ve türkçe mealleri anlamları
Allahümme salli ala muhammedin ve Allahümme barik ala muhammedin mealleri anlamı nedir?
Salli ve barik nerelerde okunur?

Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik:

Okundukları Yerler:
1) Bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü’den sonra,
2) İkindi namazının sünneti ile Yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehiyyatü’den sonra,
3) Dört rekatta bir selâm verilerek kılınan Teravih namazının ikinci rek’atının sonundaki oturuşta “Ettehiyyatü”den sonra,
4) Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra.

Okunuşu;
ALLAHÜMME SALLİ DUASI ARAPÇASININ TÜRKÇE YAZILIŞI;

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

ALLAHÜMME SALLİ DUASU TÜRKÇE ANLAMI-MEALİ;
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

OKUNUŞU;
ALLAHÜMME BARİK TÜRKÇE YAZILIŞ ŞEKLİ;
Allâhümme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

ALLAHÜMME BARİK DUASI ANLAMI;
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Etiketler: salli barik duaları, salli barik duası, allahümmesalli barik duaları, salli barik,salli barik türkçe, salli barik türkçesi,

Okuduğunuz duanın türkçe anlamını bilmek namaz büyük anlam ve değer katar.